REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Google i Facebook oberwą rykoszetem w wojnie handlowej

Napięcia na linii USA – Chiny mogą zagrozić spółkom z Doliny Krzemowej. Donald Trump rozważa objęcie taryfami sprzętu sieciowego importowanego z Chin.
Foto: Bloomberg

Według analityków taki scenariusz dotknąłby bezpośrednio gigantów technologicznych takich jak Google, Facebook czy Amazon, którzy wykorzystują chińskie komponenty do przetwarzania danych w tzw. chmurach.

Czytaj także: Sektor technologiczny nadal mocno rozgrzany

Amerykańskie firmy często wysyłają do Chin gotowe procesory, które są na miejscu montowane, testowane i pakowane. Gotowe produkty zostałyby oclone w przypadku powrotu do USA. Z takiego modelu biznesowego korzysta Intel. Na liście chińskich produktów, wartych ponad 200 miliardów dolarów, które mogą zostać objęte taryfami po 30 sierpnia znajdują się również modemy i routery.

W ciągu 12 miesięcy, do kwietnia 2018 r., Stany Zjednoczone sprowadziły do kraju urządzenia sieciowe warte 23 miliardy dolarów. Prawie połowa urządzeń pochodziła z Chin, jak wynika z badań firmy badawczej Panjiva, należącej do S&P Global Market Intelligence. - Firmy będą musiały znaleźć alternatywnych dostawców spoza Chin lub poradzić sobie z wyższymi cenami. Niektórzy dostawcy mogą przenieść się z Chin do Wietnamu lub Malezji- powiedział Chris Rogers, analityk rynku Panjiva.

Czytaj także: USA znów uderzają cłami w Chiny

Według ekspertów niewielkie, tymczasowe wzrosty kosztów nie są niebezpieczne dla spółek z Doliny Krzemowej. Jednak wprowadzenie taryf może zakłócić łańcuchy dostaw, co w efekcie spowolni wdrażanie nowych produktów. Amerykańscy producenci procesorów również mają powody do zmartwień. Propozycja wprowadzenia 25 proc., taryf na półprzewodniki mocno uderzyłaby w spółki takie jak Intel i Qualcomm.

Plany wydają się kuriozalne, ponieważ importowane z Chin chipy są produkowane przez amerykańskie firmy, które przechodzą przez chiński łańcuch dostaw. - Intel może również ponieść wyższe koszty komponentów, jeśli nałożone zostaną amerykańskie taryfy technologiczne – wynika z raportu agencji ratingowej Fitch.

Jeśli Intel i Qualcomm zostaną zmuszone do podniesienia cen, mogą wzrosnąć ceny komputerów, laptopów i smartfonów.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA