Gospodarka - Świat

Zagadka chińskiej stopy bezrobocia

Choć pandemia koronawirusa przyniosła duży wstrząs gospodarce Chin, prowadząc do spadku PKB o 6,8 proc. w skali roku w I kwartale, to oficjalna stopa bezrobocia niewiele się zmieniła.
Foto: Bloomberg

W styczniu wynosiła 5,3 proc., w lutym wzrosła do rekordowych 6,2 proc., w marcu spadła do 5,9 proc., a w kwietniu wyniosła 6 proc. Oficjalne dane nie uwzględniają jednak ponad 300 mln pracowników migrantów pochodzących z wiejskich terenów Chin. A to ta grupa mogła być najmocniej dotknięta kryzysem. Ile naprawdę wynosi bezrobocie w Państwie Środka, jest więc zagadką. Analitycy twierdzą, że jest dużo wyższe od oficjalnych danych.

Eksperci firmy Zhongtai Securities szacują, że prawdziwa stopa bezrobocia wynosi 20,5 proc., a bez pracy jest 70 mln mieszkańców. To oznaczałoby, że rynek pracy przeżył większy wstrząs niż podczas poprzedniego kryzysu. W latach 2008–2009 pracę straciło bowiem 20 mln Chińczyków, a znaczną większość stanowili migranci z terenów wiejskich.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.