Gospodarka - Świat

Fantastyczne stopy zwrotu skusiły norweskiego giganta. Odda 80 mld dolarów

Norweski fundusz państwowy, największy na świecie, chce powierzyć zewnętrznym zarządzającym większą niż dotychczas część swoich aktywów sięgających 1,3 biliona dolarów. Skusiły go „fantastyczne”, jak to określa, stopy zwrotu dotychczas wypracowywane przez te fundusze.

Trond Grande, wiceszef norweskiego funduszu

Foto: Bloomberg

Już w końcówce 2020 roku Norwegowie z 4 proc. do 5 proc. swoich aktywów zwiększyli docelową  pulę dla zewnętrznych zarządzających, przypomina Bloomberg.

Teraz podnoszą  limit  do 6 proc.(80 mld USD), jak ujawnił Trond Grande, wiceszef norweskiego funduszu.

W głównej mierze dotyczy to zaangażowania w akcje na rynkach wschodzących. Obecnie sięga ono około 10 proc. części akcyjnej portfela norweskiego funduszu, który, podobnie jak i inni gracze instytucjonalni, chce się zabezpieczyć przed nagłym skokiem inflacji.

Nicolai Tangen, szef norweskiego funduszu, były zarządzający funduszami hedgingowymi, obawia się, że potencjalny wzrost inflacji mógłby wykoleić  rynek.

Starał się przygotować swój fundusz na nagłe wzrosty zmienności, dlatego zarządzający zostali poddani pewnym technikom treningowym, takim jak czołowi sportowcy. Chciał sprawdzić czy w sytuacji silnego stresu zarządzający nie podejmą złych decyzji inwestycyjnych.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.