REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Zamrożenie aktywów po 8500-proc. skoku w Hongkongu

Nadzór rynku giełdowego w Hongkongu nakazał instytucjom maklerskim zamrożenie aktywów klientów powiązanych, jak podejrzewa, z manipulacją kursem akcji spółki inwestycyjnej China Ding Yi Feng Holdings (DYF).
Foto: AFP

W ciągu pięciu lat kurs jej walorów na giełdzie w Hongkongu w tajemniczych okolicznościach podskoczył aż o 8500 proc. i jest to najlepszy wyniki spośród firm obecnych w globalnym indeksie MSCI.

Komisja Papierów Wartościowych i Kontraktów Terminowych (SFC-Securities and Futures Commission)  prowadzi dochodzenie w sprawie podejrzanych transakcji papierami DYF od połowy 2018 roku. Nadzór uważa, że kurs akcji DYF „jest nieracjonalnie wysoko".

Przed niedawnym zawieszeniem notowań akcjami DYF spółka ta była wyceniana na 95-krotność aktywów netto. To jeden z najwyższych wskaźników na świecie, zauważa Bloomberg.

Kapitalizacja DYF wynosiła wówczas 3,6 mld dolarów, a wśród udziałowców znalazły się tak potężne instytucje finansowe jak Vanguard i BlackRock.

SFC nie ujawniła kto jest właścicielem zamrożonych aktywów, ale poinformowała, że nie prowadzi dochodzenia przeciwko biurom maklerskim. Łącznie mają one 38 proc. akcji DYF.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA