Gospodarka - Świat

Europa nie jest gotowa na reflację

Europejski Bank Centralny nie może sobie pozwolić na szybki wzrost rentowności obligacji państw Eurolandu. Kraje te są zbyt zadłużone. Musi więc dać rynkom sygnał do uspokojenia.

Europejski Bank Centralny musi znów pokazać, że potrafi zbić rentowności obligacji państw strefy euro. Ich szybki wzrost utrudniłby bowiem ożywienie gospodarcze.

Foto: AFP

Rynkowym wykresem, który w ostatnich tygodniach zajmował najwięcej uwagi inwestorów, był wzrost rentowności amerykańskich obligacji dziesięcioletnich. O ile na początku lutego rentowność ta zbliżała się do 1,1 proc., o tyle pod koniec miesiąca sięgała 1,6 proc. Wróciła więc do poziomu sprzed pandemii, choć sama pandemia i kryzys się jeszcze nie skończyły.

Fed sprawiał wrażenie, że bagatelizuje ten rynkowy ruch i uznaje go wyłącznie za zdrowy objaw ożywienia gospodarczego. Istotnie, gospodarka USA przechodzi teraz ożywienie, a wkrótce dostanie nowy impuls wzrostowy w postaci pakietu stymulacyjnego wartego 1,9 bln USD. Wzrost rentowności obligacji dotknął jednak też Europy. W przypadku włoskich dziesięciolatek rentowność wahała się w lutym od 0,45 proc. (po ogłoszeniu, że Mario Draghi, były szef Europejskiego Banku Centralnego, stworzy nowy włoski rząd) do 0,8 proc. w końcówce miesiąca. Wzrost rentowności francuskich papierów dziesięcioletnich przebiegał od minus 0,25 proc. na początku lutego do plus 0,02 proc. w jego ostatnim tygodniu. Rentowność niemieckich dziesięciolatek wzrosła w ciągu miesiąca o około 50 pkt baz., sięgając minus 0,23 proc. Rykoszetem dostały też polskie obligacje, których rentowność skoczyła z 1,2 proc. do 1,57 proc.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.