Analitycy: drastyczny spadek tempa wzrostu PKB Chin

Specjaliści z amerykańskiego banku inwestycyjnego Morgan Stanley prognozują, że w związku z epidemią koronawirusa tempo wzrostu PKB Chin w I kwartale 2020 r. w najgorszym scenariuszu może spaść do 3,5 proc.

Publikacja: 19.02.2020 16:18

Analitycy: drastyczny spadek tempa wzrostu PKB Chin

Foto: AFP

Oznaczałoby to ogromny spadek biorąc pod uwagę, że tempo wzrostu PKB Chin w IV kwartale 2019 r. wyniosło 6 proc. i było najniższe od 29 lat. Ten scenariusz jest najbardziej pesymistycznym, jednak w każdym przypadku koronawirus spowoduje spadek tempa wzrostu zarówno w ujęciu kwartalnym jak i rocznym. Analitycy wskazują, że wszystko zależy od tego jak szybko produkcja w chińskich fabrykach wróci do normalności.

Działalność produkcyjna w Państwie Środka została zakłócona, ponieważ władze zamknęły miasta w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa. Fabryki starają się przywrócić moce produkcyjne, jednak jak pokazują dane analityków Morgana Stanleya, zaledwie 30-50 proc. fabryk pracuje bez zakłóceń.

Amerykański bank stworzył trzy scenariusze:

„Szybka normalizacja produkcji" – tempo wzrostu PKB w I kwartale wyniesie 5,3 proc., a w całym 2020 r. 5,9 proc.

„Stopniowa normalizacja produkcji" – tempo wzrostu PKB w I kwartale wyniesie 4,2 proc., a w całym 2020 r. 5,7 proc.

„Znaczące zakłócenia w produkcji" – tempo wzrostu PKB w I kwartale wyniesie 3,5 proc., a w całym 2020 r. 5,6 proc.

Biorąc pod uwagę obecne tempo rozprzestrzeniania się wirusa i sposób w jaki chińskie władze radzą sobie z epidemią Morgan Stanley uważa, że najbardziej realny jest wzrost PKB o 4,2 proc. w I kwartale. Podkreślają jednak, że wirus może jeszcze przybrać na sile. - Na podstawie dowodów na to, że działalność produkcyjna wznawia się obecnie w bardzo umiarkowanym tempie, uważamy, że obecna sytuacja jest najbardziej zbliżona do scenariusza „stopniowej normalizacji "- napisali analitycy w raporcie.

W złagodzeniu skutków koronawirusa może jednak pomóc chiński rząd. Władze w Pekinie mogą zastosować szereg środków, które będą wspierać wzrost gospodarczy. Chodzi m.in. o obniżanie stóp procentowych, dotacje czy zwolnienia podatkowe w niektórych sektorach gospodarki.

Chiński urząd ds. zdrowia poinformował w środę, że łączna liczba zarażonych wynosi 74,18 tys., a liczba zgonów 2004, większość z nich w prowincji Hubei - epicentrum epidemii.

Gospodarka światowa
Netflix ukryje liczbę subskrybentów. Wall Street się to nie podoba
Gospodarka światowa
Iran nie ma jeszcze potencjału na prawdziwą wojnę
Gospodarka światowa
Izraelski atak odwetowy zamieszał na rynkach
Gospodarka światowa
Kiedy Indie awansują do pierwszej trójki gospodarek? Premier rozbudza apetyty
Materiał Promocyjny
Nowy samochód do 100 tys. zł – przegląd ofert dilerów
Gospodarka światowa
Biden stawia na protekcjonizm. Chce potroić cła na chińską stal
Gospodarka światowa
Rosja/Chiny. Chińskie firmy i banki obawiają się sankcji?