REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Twitter po raz pierwszy kończy rok na plusie

Spółka wypracowała w całym 2018 r. ponad 1,2 mld USD zysku w porównaniu do 108 mln USD straty rok wcześniej. Inwestorów zaniepokoiła jednak spadająca liczba użytkowników i w efekcie notowania Twittera spadły w czwartek o blisko 10 proc.
Foto: Bloomberg

Zysk spółki za ostatni kwartał 2018 r. wyniósł 255,3 mln USD, w porównaniu do 91,1 mln USD w analogicznym okresie rok wcześniej. Przychody w 2018 r. wyniosły 3,04 mld USD wobec 2,44 mld USD rok wcześniej. W IV kwartale ub.r. zysk na akcje wyniósł 31 centów, natomiast przychody 909 mln USD. Wyniki okazały się lepsze od prognoz analityków z firmy Refinitiv, którzy zakładali zysk na akcje w wysokości 25 centów oraz przychody na poziomie 878,1 mln USD. Jednak nawet tak znacząca poprawa została przyćmiona przez spadającą liczbę użytkowników.

Twitter w IV kwartale 2018 r. posiadał 321 mln aktywnych użytkowników, co oznacza spadek o 5 mln w porównaniu z III kwartałem 2018 r. oraz spadek o 9 mln w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. Tym samym spółka odnotowała trzeci z kolei kwartalny spadek liczby użytkowników i zamierza zaprzestać całkowicie publikacji tych danych. W raporcie za IV kwartał napisano bowiem, że spółka planuje zaprzestać ujawniania liczby aktywnych użytkowników po I kwartale 2019 r. i zastąpić ją liczbą aktywnych dziennych użytkowników. Takie informacje publikują również Snapchat i Facebook.

Twitter w minionym kwartale posiadał 126 mln dziennych użytkowników, wobec 124 mln w poprzednim kwartale i 115 mln w ujęciu rocznym, co sugeruje niewielki wzrost zaangażowania użytkowników.

Spółka poinformowała, że spadek liczby aktywnych użytkowników w ujęciu miesięcznym wynikał z wielu różnych czynników, m.in. ze zmian wprowadzonych w celu zachowania zgodności z ogólną polityką ochrony prywatności w Europie.

W zeszłym roku Twitter skupił się na zabezpieczeniu swojej usługi w obszarze kontroli w rozpowszechnianiu fałszywych wiadomości i wpływu na wyniki wyborów, a także ochrony prywatnych danych. Podczas konferencji z analitykami, Jack Dorsey prezes Twittera powtórzył swoje przekonanie, że działania te będą długoterminowym wektorem wzrostu firmy.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA