Dolarowy paradoks. Gołębie, wbrew pozorom, dobrze wróżą

Zmiana nastawienia głównych banków centralnych świata i pauza w zacieśnianiu polityki pieniężnej mogą sprzyjać dolarowi. I to nie dlatego, że jest on szczególnie atrakcyjny, lecz udowadnia, iż wygrywa z wieloma innymi gorszymi możliwościami.

Publikacja: 07.02.2019 13:03

Dolarowy paradoks. Gołębie, wbrew pozorom, dobrze wróżą

Foto: Bloomberg

Przedstawiciele banków centralnych od Australii po strefę euro przyznają, że z powodu rosnącego ryzyka zmieniają się perspektywy polityki pieniężnej.

Mimo łagodniejszego, bardziej „gołębiego", stanowiska amerykańskiej Rezerwy Federalnej traderzy są coraz bardziej przekonani, iż dolar w gołębim środowisku zachowa wysoką formę. Od zwrotu Fedu w minionym tygodniu waluta amerykańska przecież zyskiwała przez sześć kolejnych dni.

Ameryka „jest najlepsza z tej dość mizernej bandy", powiedział w Bloomberg TV James Athey, zarządzający w londyńskiej placówce Aberdeen Standard Investments. Podkreśla on, że gospodarka USA utrzymuje się na trajektorii wznoszącej, czego w najmniejszym nawet stopniu nie można powiedzieć o strefie euro.

Eksperci z Wall Street długo przewidywali, że dolar osłabi się w tym roku na skutek upodabniającej się polityki pieniężnej, kiedy to przewaga amerykańskiej gospodarki nad resztą świata zmniejsza się.

Tymczasem w 2019 roku notowania konkurencyjnych walut lecą w dół pod ciężarem niedźwiedzich prognoz.

- To paradoks, iż dolar zyskuje nawet wówczas, kiedy rentowności obligacji USA pozostają niskie – zauważa Win Thin, odpowiadający za strategię walutową w Brown Brothers Harriman w Nowym Jorku.

Podkreśla on, że jeśli rynek znowu zacznie wyceniać podwyżkę stóp w USA w późniejszych miesiącach 2019 roku rentowność 10-letnich obligacji skarbowych pójdzie w górę i nastąpi druga runda rajdu dolara.

Gospodarka światowa
UE nie wykorzystuje w pełni potencjału integracji
Gospodarka światowa
Netflix ukryje liczbę subskrybentów. Wall Street się to nie podoba
Gospodarka światowa
Iran nie ma jeszcze potencjału na prawdziwą wojnę
Gospodarka światowa
Izraelski atak odwetowy zamieszał na rynkach
Gospodarka światowa
Kiedy Indie awansują do pierwszej trójki gospodarek? Premier rozbudza apetyty
Gospodarka światowa
Biden stawia na protekcjonizm. Chce potroić cła na chińską stal