Gospodarka - Świat

Budżetowy kryzys w USA - government shutdown

W piątek po północy w USA po raz kolejny doszło do tzw. zamknięcia rządu (government shutdown)
Foto: AFP

Demokratom i Republikanom nie udało się na czas porozumieć w sprawie budżetu. Polityków podzielił spór o imigrację i finansowanie bezpieczeństwa granic. Senatorom nie udało się przedłużyć prowizorium budżetowego do 16 lutego, w 100 osobowym senacie zabrakło 10 głosów za.

Większość Demokratów sprzeciwiła się ustawie, ponieważ nie udało się uregulować sytuacji ok. 690 tys. nielegalnych imigrantów (tzw. Dreamers), którzy jako dzieci znaleźli się nielegalnie na terytorium USA. Osobom tym grozi deportacja, jeśli Kongres do końca marca 2018 r. nie rozwiąże ich sytuacji

Prezydent Trump i Republikanie za brak ustawy budżetowej obwiniają Demokratów.

- Stawiają politykę ponad naszym bezpieczeństwem narodowym, rodzinami wojskowymi, dziećmi i zdolnością naszego kraju do służby wszystkim Amerykanom - poinformowała rzeczniczka Białego Domu.

Demokraci za brak ustawy budżetowej obwiniają Republikanów i prezydenta Trumpa. -Zawieszenie działalności rządu jest odpowiednim symbolem chaosu pierwszego roku rządów Donalda Trumpa - powiedział Chuck Schumer, przywódca Demokratów w senacie.

Problemy dla Amerykanów zaczną się, jeśli do poniedziałku senatorowie nie znajdą jakiegoś rozwiązania. Około 800 tys. urzędników pracujących na rządowych posadach miałoby od poniedziałku przymusowy urlop i zawieszone pensje.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły