REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Spółki z Europy lepsze niż z USA?

Zmniejszenie napięć handlowych między Stanami Zjednoczonymi a Chinami oraz oznaki ożywienia globalnej gospodarki mogą dać paliwo do wzrostu dla europejskich i wschodzących rynków akcji. Oba te rynki są w tyle w porównaniu z USA zarówno pod względem długo-, jak i krótkoterminowej stopy zwrotu.
Foto: AFP

Ubiegły rok i całe ostatnie dziesięciolecie należały do do amerykańskich spółek. Od 2010 r. indeks S&P 500 wzrósł o ponad 190 proc., co daje średnią roczną stopę zwrotu na poziomie około 11,3 proc. Z kolei indeks MSCI World z wyłączeniem spółek z USA odnotował znacznie mniejszy wzrost o 50,5 proc., co daje około 4,2 proc. rocznie. Amerykańska giełda wygrywa również w bezpośrednim porównaniu zarówno z Europą, jak i rynkami wschodzącymi. W czasie gdy S&P 500 wzrósł o ponad 190 proc., MSCI Europe wzrósł o blisko 60 proc., a MSCI Emerging Markets jedynie o 14,5 proc.

Niektórzy analitycy radzą klientom przebudowę portfela akcji poprzez zmniejszenie ekspozycji na rynek amerykański na korzyść spółek z innych rynków. – Jeśli aktywa ulokowane są w dużej mierze w amerykańskich spółkach i w niewielkiej części w akcjach spółek z innych krajów, uważamy, że jest to doskonały moment na dokonanie zmiany – stwierdzili analitycy firmy badawczej Bespoke Investment Group.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA