REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Financial Times: Bruksela sprawdza podatki Nike

Komisja Europejska rozpoczęła dochodzenie w sprawie podatkowych porozumień między amerykańską firmą Nike i rządem Holandii.
Foto: AFP

To najnowszy etap surowej kontroli nielegalnej pomocy państwa dla amerykańskich przedsiębiorstw, co zwiększa napięcie między Brukselą i Waszyngtonem. Donald Trump nazwał unijną komisarz do tych spraw Margrethe Vestager „lady tax, która szczerze nienawidzi USA".

Dochodzenie dotyczy pięciu holenderskich przepisów podatkowych, które pozwalają spółkom tworzyć kompleksowe struktury, co nadmiernie zmniejsza ich podlegające opodatkowaniu zyski z działalności w Holandii, gdyż podają dane o swojej działalności, marketingu i sprzedaży łącznie dla całej Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki.

Zdaniem Komisji Europejskiej redukuje to podatki płacone przez w tym przypadku Nike w Holandii i daje firmie nieuczciwą przewagę nad konkurencją. Śledztwo ma ustalić rozmiary państwowej pomocy dla największego na świecie producenta sportowej odzieży i sprzętów od 2009 r. Wcześniej KE kontrolowała pod tym kątem m.in. Apple i Starbucksa.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA