REKLAMA
Czytaj e-wydanie
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Jamajka: Rekordowe IPO na rynku z rekordowymi wzrostami

Główny indeks Jamaica Stock Exchange zyskał przez ostatnie 5 lat ponad 500 proc. (licząc w dolarach). Był w tym okresie najszybciej rosnącym głównym indeksem giełdowym świata. Wkrótce siła giełdy na Jamajce przejdzie poważny test, jakim będzie największa w historii oferta publiczna na tamtym rynku.
Foto: Bloomberg

Rekordową ofertą ma być IPO spółki Transjamaican Highway Ltd., czyli operatora tamtejszej autostrady. Oferta ta zacznie się w poniedziałek a spółka chce w niej pozyskać nawet 100 mln dolarów. To bardzo dużo jak na rynek mający kapitalizację 13,9 mld dolarów. Według agencji Bloomberga oferta Transjamaican przyciąga dużą uwagę zarówno inwestorów detalicznych jak i zagranicznych funduszów inwestycyjnych.

– Jest duży popyt, więc jestem pewny sukcesu – twierdzi Karl Towsend, dyrektor na Jamajkę w firmie JMMB Securities, która bierze udział w przygotowaniach do tej oferty. Giełda na Jamajce przyciągała w ostatnich latach zwiększoną uwagę inwestorów, gdyż kraj ten zdołał wyjść z kryzysu zadłużeniowego i od 19 kwartałów odnotowuje wzrost gospodarczy.

– Ludzie słyszą, co się dzieje na giełdzie i chcą się na to załapać. Ale to nie tylko kwestia zachowania rynku akcji. Jest więcej optymizmu a zarządzanie finansami publicznymi się poprawiło – uważa David Mullings, prezes funduszu Blue Mahoe Capital Partners Inc. HK

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA