Najdroższy fintechowy startup w Europie

Brytyjska firma TransferWise oferująca usługi tanich przelewów dzięki ostatniej rundzie finansowania została wyceniona na 3,5 mld USD. Dzięki temu stała się najcenniejszym europejskim fintechem, wyprzedzając brytyjskiego pożyczkodawcę OakNorth, którego wyceniono ostatnio na 2,8 mld USD.

Aktualizacja: 24.05.2019 16:54 Publikacja: 24.05.2019 16:51

Najdroższy fintechowy startup w Europie

Foto: Adobe Stock

TransferWise przeprowadził udaną rundę finansowania, sprzedając akcje warte 292 mln USD, dzięki czemu dołączył do grona pięciu największych europejskich startupowych jednorożców –firm wycenianych na ponad 1 mld USD.

Londyńska firma przyjmuje nowoczesne podejście w segmencie ofertowania transgranicznych przelewów, który został zdominowany przez gigantów takich jak Western Union i MoneyGram. TransferWise pozyskuje miesięcznie 10 tys. nowych klientów, których łączna liczba wynosi obecnie 5 milionów. Wartość miesięcznych transakcji na platformie wynosi 4 mld funtów.

TransferWise został założony w 2011 r. przez dwóch Estończyków, Taavet Hinrikusa i Kristo Käärmanna, którzy obecnie są uznawani za najbogatszych w kraju, z łącznym majątkiem szacowanym na około 500 mln euro. – Osiem lat temu mieliśmy marzenie i w pewnym sensie cały świat był przeciwko nam, ale byliśmy w stanie krok po kroku budować biznes, a także zmieniać środowisko wokół nas, aby było bardziej przyjazne dla konsumentów – mówił Hinrikus.

Firma już drugi rok z rzędu jest rentowna. W roku fiskalnym zakończonym w marcu 2018 r. osiągnęła zysk na poziomie 6,2 mln GBP, przy przychodach 117 mln GBP.

Udana runda finansowania sprawiła, że firma nie musi na razie myśleć o debiucie na giełdzie, a potencjalne IPO odbędzie się najwcześniej za kilka lat. – To, co zrobiliśmy teraz, oznacza, że nie musimy myśleć o IPO przez kolejne kilka lat. IPO nie pomogłoby nam w szybszym rozwoju firmy – oznajmił Hinrikus.

Na razie firma koncentruje się na rozwoju. TransferWise ma obecnie ponad 1600 pracowników na całym świecie i ma w planach zatrudnić kolejnych 750 w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Gospodarka światowa
Netflix ukryje liczbę subskrybentów. Wall Street się to nie podoba
Gospodarka światowa
Iran nie ma jeszcze potencjału na prawdziwą wojnę
Gospodarka światowa
Izraelski atak odwetowy zamieszał na rynkach
Gospodarka światowa
Kiedy Indie awansują do pierwszej trójki gospodarek? Premier rozbudza apetyty
Materiał Promocyjny
Nowy samochód do 100 tys. zł – przegląd ofert dilerów
Gospodarka światowa
Biden stawia na protekcjonizm. Chce potroić cła na chińską stal
Gospodarka światowa
Rosja/Chiny. Chińskie firmy i banki obawiają się sankcji?