Giełda

Piątek zakończył się pomyślnie

Warszawski indeks blue chips odrobił część strat, jakie poniósł podczas czwartkowego tąpnięcia. Nastroje na zagranicznych giełdach również dopisywały.
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

WIG20 rozpoczął sesję na plusie i kupujący w miarę upływu godzin powiększali swoją przewagę. Motorem odbicia było Dino, którego notowania wzrosły o ponad 6 proc. WIG20 oddalił się od bariery 1600 pkt, do której zbliżał się w ostatnim czasie. Indeks zakończył dzień na poziomie 1655 pkt, co oznacza wzrost o 1,7 proc.

mWIG40 próbował dogonić WIG20 i wzrósł o 1,4 proc. Wpływ na to miał m.in. LiveChat, który w minionym kwartale istotnie poprawił wyniki. Akcje spółki drożały o ponad 10 proc.

Foto: GG Parkiet

W przypadku małych spółek dopiero druga połowa sesji przyniosła przełom. Wcześniej indeks znajdował się pod kreską, jednak ostatecznie wzrósł o 0,5 proc. W tym gronie widać było obawy inwestorów przed rosnącą liczbą zakażeń. W efekcie obostrzeń zmniejszy się liczba podróżujących, więc na celowniku sprzedających znalazły się biuro podróży Rainbow Tours i linie lotnicze Enter Air. Akcje spółek staniały odpowiednio o 3,7 proc. i 5,5 proc.

Liderem zwyżek na głównym parkiecie GPW była NanoGroup, której spółka zależna w ramach umowy z firmą Marion opracowała innowacyjną technologię maseczek ochronnych o właściwościach biobójczych. Akcje NanoGroup zdrożały o 75 proc.

Do odbicia doszło na wszystkich głównych indeksach w Europie, choć wzrost warszawskich blue chips był jednym z najwyższych na Starym Kontynencie. Lepiej radziły sobie m.in. francuski CAC40, który pod koniec sesji zyskiwał 2,5 proc., i DAX, który rósł o 1,9 proc. FTSE 100 był 1,5 proc. na plusie, a IBEX 35 zyskiwał 0,6 proc. ¶

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.