Giełda

Wyrównany start

Mimo wzrostów na zagranicznych rynkach, polski indeks blue chips otworzył się w piątek w okolicy czwartkowego zamknięcia.
Foto: Fotorzepa, Dominik Pisarek

WIG20 zyskał wczoraj 0,3 proc., a na początku dzisiejszej sesji spada nieznacznie o 0,05 proc. Najmocniej zyskuje JSW, która wczoraj doznała wyraźnej przeceny. Wiceliderem zwyżek jest KGHM. Z kolei nadal tanieją walory PKO BP po tak jak Jan Emeryk Rościszewski złożył rezygnację z funkcji prezesa.

W przypadku indeksu średnich spółek notowania również oscylują wokół linii czwartkowego zamknięcia. Z kolei sWIG80 rośnie o 0,4 proc.

Wczorajsza sesja na Wall Street była bardzo udana. S&P 500 odnotował najlepszy dzień od marca. Indeks wzrósł o 1,7 proc., a przyczynił się do tego udany początek sezonu wyników.

Sezon wyników za trzeci kwartał nabrał tempa w czwartek, gdy kilka dużych banków i członków indeksu Dow Jones przedstawiło wyniki finansowe przed dzwonkiem. Wśród nich znalazł się m.in. Walgreens Boots Alliance, UnitedHealth, Bank of America i kilka innych dużych firm.

Bank of America , Morgan Stanley i Citigroup odnotowały wzrost notowań odpowiednio o 4,5 proc., 2,5 proc. i 0,8 proc., po przebiciu oczekiwań dotyczących zysków.

- Do tej pory zdecydowana większość dużych amerykańskich firm była w stanie wygenerować wyższą rentowność pomimo rosnących kosztów, ponieważ wzrost sprzedaży był tak silny. Spodziewamy się, że tak samo będzie w trzecim kwartale - powiedział Mark Haefele, dyrektor ds. inwestycji UBS Global Wealth Management.

Ponadto niższa niż oczekiwano liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA przyczyniła się do pozytywnego nastroju na rynku. W ubiegłym tygodniu złożono 293 tys. wniosków – po raz pierwszy w erze pandemii liczba ta spadła poniżej poziomu 300 tys.

- Widzimy świeże i mile widziane oznaki poprawy na rynku pracy - powiedział Mark Hamrick, analityk Bankrate.

Optymizm wśród inwestorów było widać również podczas sesji na azjatyckich rynkach. Pod koniec handlu chiński Shanghai Composite rósł o 0,4 proc., a hongkoński Hang Seng zyskiwał 1,1 proc. Najmocniej wyróżniał się japoński Nikkei, który wzrósł o 1,8 proc.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.