REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Byki poczynają sobie coraz śmielej

Początkowy marazm na GPW odszedł w zapomnienia. Na rynku dominuje kolor zielony.
Foto: Fotorzepa, Jakub Kamiński

Wczorajsza sesja rozczarowała jeśli chodzi o poziom atrakcji. Dlatego też inwestorzy liczyli, że wtorek przyniesie więcej emocji. I faktycznie tak jest. Co prawda sam początek dnia był dość niemrawy. WIG20 w pierwszych minutach handlu zyskiwał około 0,3 proc. ale później sytuacja na parkiecie zaczęła się polepszać. O godz. 13.15 indeks największych spółek zyskiwał prawie 0,7 proc.

Warto jednak zauważyć, że duża w tym zasługa akcji KGHM. Walory miedziowego giganta drożeją dziś o prawie 4 proc. Firmie pomogła informacja, że część posłów PiS chce zmniejszania podatku od kopalin. To właśnie po tych doniesieniach kurs KGHM wystrzelił co pomogło także całemu indeksowi WIG20. Warto przy okazji zwrócić uwagę, że w gronie największych spółek liderem wzrostów nie jest jednak KGHM. Jeszcze lepiej radzą sobie akcje Dino, które drożeją o około 4,3 proc.

Dziś zwyżki notują również średnie i małe spółki. mWIG40 co prawda jest jedynie na symbolicznym plusie, natomiast sWIG80 rośnie 0,3 proc. Obroty na całym rynku po godz. 13 zbliżyły się do poziomu 400 mln zł.

Kolor zielony nie jest jednak tylko domeną warszawskiego rynku. Zwyżki obserwujemy na większości europejskich parkietów. W przypadku niemieckiego indeksu DAX mowa jest nawet o wzroście przekraczającym 1 proc.

To czy optymizm ten uda się utrzymać do końca w dużej mierze będzie zależało od postawy inwestorów w Stanach Zjednoczonych. Ci zaczną dzień mają za sobą publikację danych makroekonomicznych dotyczących m.in. zamówień w przemyśle.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA