Giełda

GPW w ogonie Europy

W czwartek mocno zniżkujące notowania banków zepchnęły indeks blue chips w dół. Warszawska giełda była najsłabsza na Starym Kontynencie.
Foto: Fotorzepa, Jakub Ostałowski

WIG20 na zielono świecił jedynie w pierwszych minutach czwartkowego handlu. Bardzo szybko okazało się jednak, że kupujący mają zbyt płytkie kieszenie. W południe indeks blue chips tracił już 1,7 proc. Końcówka handlu nie przyniosła znaczących zmian. Ostatecznie WIG20 stracił 1,6 proc. i zakończył sesję na 2322 pkt.

Sprawdź notowania akcji na www.parkiet.com

O ile duża biała środowa sesja na wykresie WIG20 mogła sygnalizować, że byki zyskują na sile, o tyle czwartkowa duża czarna świeca przypomina, że w krótkim terminie na warszawskiej giełdzie przewagę ma strona podażowa. Od szczytu w cenach zamknięcia z 23 stycznia WIG20 stracił już blisko 12 proc.

Wypróbuj narzędzie do analizy technicznej

W czwartek mocno w dół WIG20 spychały notowania banków. Subindeks WIG-banki stracił 3,8 proc. Tym samym znajduje się najniżej od grudnia 2017 r. Duża przecena akcji kredytodawców to pokłosie wypowiedzi Adam Glapińskiego, prezesa NBP, który zapowiedział, że nie widzi powodów do podwyższenia stóp procentowych w tym roku. Najmocniej zostały przecenione walory Alior Banku oraz PKO BP. Z grona największych emitentów największym zainteresowaniem inwestorów cieszyły się walory CCC. Dobrze prezentowały się też notowania Cyfrowego Polsatu, PGE oraz Energi.

Czerwień przeważająca na GPW kolidowała z kolorem zielonym, który dominował na większości europejskich parkietów. W momencie zakończenia handlu w Warszawie niemiecki DAX zyskiwał 0,7 proc. zaś francuski CAC40 rósł o 1,2 proc.

W czwartek relatywnie najlepiej prezentowały się "maluchy". mWIG40 zyskał 0,2 proc. Z drugiego szeregu najmocniej na zielono świeciły walory Grupy Azoty, CI Games, Ciechu oraz Kruka. Na przeciwległym biegunie znalazły się Bank Handlowy, Neuca oraz Amica. Z kolei sWIG80 zyskał 0,1 proc. Spośród "maluchów" pozytywnie wyróżniały się: Work Service, Krezus, ZE PAK oraz Idea Bank. Najmocniej przecenione zostały papiery Mangaty Holding, Eko Exportu oraz Oponeo.pl.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły