REKLAMA
REKLAMA

Fundusze inwestycyjne TFI

Afera GetBacku nie musi odbić się na całej branży funduszy

Aktywa Altusa w sierpniu stopniały o 377 mln zł, jednak wrzesień pod tym względem może być gorszy. Z trójki notowanych na giełdzie TFI zwyżkę aktywów zanotował zaś Skarbiec. Sierpień był bardzo udany dla Investors TFI.
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Z trzech notowanych na giełdzie TFI w sierpniu aktywa wzrosły tylko Skarbcowi, choć również dodatnią sprzedaż zanotował Quercus.

Likwidacja części parasola

Cena akcji Altusa w piątek na początku mocno rosła, nawet o ponad 19 proc., jednak kupujący zniknęli tak szybko, jak się pojawili. W kolejnych godzinach handlu kurs powrócił do spadków, a pod koniec sesji cena akcji zniżkowała o ponad 22 proc., do 1,44 zł.

Poprzedniego dnia wieczorem spółka opublikowała informację na temat aktywów pod zarządzaniem na koniec sierpnia. Jednak biorąc pod uwagę wydarzenia mijającego tygodnia, wartość tych aktywów obecnie może się istotnie różnić.

Powodów spadków kursu akcji Altusa należy raczej szukać w porannej informacji ze spółki. Zarząd podjął bowiem decyzję o likwidacji sześciu z dziesięciu subfunduszy parasola. Powodem decyzji są „uwarunkowania rynkowe". Zapis o takiej możliwości pojawił się w prospekcie parasola 4 września.

Spółka przekazała, że na 5 września aktywa wspomnianych subfunduszy sięgały 128,7 mln zł. Tymczasem według danych firmy Analizy Online na koniec sierpnia te same fundusze miały pod zarządzaniem 169 mln zł, a na koniec stycznia tego roku było to 440 mln zł. Jak podają AO, przez siedem miesięcy klienci wypłacili z nich w ujęciu netto ponad 235 mln zł.

Likwidacja sześciu subfunduszy (Altus Akcji, Altus Absolutnej Stopy Zwrotu Rynku Polskiego, Altus Aktywnego Zarządzania, Altus Stabilnego Wzrostu, Altus Optymalnego Wzrostu, Altus Absolutnej Stopy Zwrotu Nowej Europy) rozpoczęła się 6 września, natomiast wypłata reszty zainwestowanych środków uczestników ma nastąpić do końca marca 2020 r. Klienci nie mogą już umorzyć jednostek wymienionych powyżej subfunduszy.

Mocny miesiąc Investors

Jeśli chodzi natomiast o aktywa, to Altus w sierpniu zanotował ich spadek o 377 mln zł. We wrześniu umowę na zarządzanie portfelem inwestycyjnym Altusowi wypowiedział Norges Bank Investment Management. Z kolei na zawieszenie umocowania do zarządzania częścią portfela JSW Stabilizacyjny FIZ zdecydowała się JSW.

Spośród notowanych na giełdzie TFI wzrost aktywów zanotował natomiast Skarbiec, jednak głównie z powodu sprzedaży, która wyniosła w sierpniu około 42 mln zł. Dodatnią różnicą między napływami a odpływami mógł się pochwalić Quercus, choć w jego przypadku wartość aktywów spadła.

Foto: GG Parkiet

Bardzo dobry miesiąc ma za sobą natomiast Investors TFI, które w sierpniu zanotowało ponad 400 mln zł napływów netto. – Zdecydowana większość z tej kwoty wpłynęła do funduszy Investor Płynna Lokata, Investor Zabezpieczenia Emerytalnego oraz Investor Zrównoważony. Przyrost środków zanotowaliśmy również w segmencie funduszy akcyjnych. Tu po raz kolejny wyróżniał się Investor Nowych Technologii – wspomina Robert Szwajka, dyrektor ds. sprzedaży Investors TFI.

Z niezłym wynikiem wakacje kończy również NN Investment Partners TFI, do którego w zeszłym miesiącu inwestorzy wpłacili o ponad 35 mln zł więcej niż z nich wypłacili. Największą popularnością cieszyły się stosunkowo mało ryzykowne fundusze – NN Obligacji, jeden z najlepszych funduszy polskich obligacji skarbowych pod względem stóp zwrotu oraz NN Lokacyjny Plus. Oba portfele pozyskały po kilkadziesiąt milionów złotych netto nowych wpłat. Na trzecim miejscu był fundusz akcji polskich NN Akcji.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA