REKLAMA
REKLAMA

Fundusze inwestycyjne TFI

W kwietniu OFE znów sprzedawały akcje

W kwietniu fundusze emerytalne pozbyły się papierów za 274 mln zł – wynika z szacunków DM Trigon. To był piąty miesiąc z rzędu, kiedy upłynniały polskie akcje. Łącznie w tym roku OFE sprzedały ich za 2,7 mld zł.
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

OFE sprzedawały też akcje zagraniczne.  Łączna ich podaż sięgnęła w kwietniu około 152 mln zł.

Portfel inwestycyjny OFE wart jest obecnie 163 mld zł, z czego 137,9 mld zł stanowią akcje polskie, a 11,1 mld zagraniczne.

Większość funduszy decydowała się na sprzedaż polskich akcji, a najwięcej z nich pozbyło się NN OFE – za 153 mln zł. Wśród kupujących nie znalazło się żadne OFE z popytem przekraczającym 10 mln zł. Pod względem sprzedaży zagranicznej również na czele znalazł się NN OFE, sprzedając akcje za 104 mln zł. Podaż z tego funduszu zadecydowała o sytuacji na całym rynku.

Alokacja OFE w Polsce spadła w zestawieniu miesiąc do miesiąca o 0,8 pp., do 77,8 proc. Przypomnijmy, że w tej kategorii brane są pod uwagę firmy zagraniczne notowane w Polsce w formie dual-listingu. Na koniec ubiegłego roku stanowiły one 2,5 proc. aktywów OFE, czyli 3,8 mld zł.

W kwietniu transfery do OFE z ZUS wynosiły 317 mln zł. Kwietniowe transfery w odwrotną stronę, z tytułu tzw. suwaka, ukształtowały się na poziomie 576 mln zł.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA