REKLAMA
REKLAMA

Forum w Krynicy

Izabela Olszewska: GPW chce stworzyć ekosystem dla start – upów

Gościem Piotra Zająca w Parkiet TV była Izabela Olszewska, członek zarządu GPW.

Izabela Olszewska, członek zarządu GPW

Foto: parkiet.com

GPW pracuje nad inicjatywą private market. Na czym ona ma dokładnie polegać?

Izabela Olszewska: Private market to jedna z ważniejszych naszych inicjatyw strategicznych. Jest ona odpowiedzią na to co zaobserwowaliśmy jeśli chodzi o rolę giełdy w życiu spółki. Dostrzegliśmy mianowicie, że giełda nieco za późno wchodzi w życie spółek. Mamy wiele młodych, wspaniałych firm, w tym oczywiście również start - upów, które mają szanse na dynamiczny rozwój. W związku z tym postanowiliśmy dobudować do naszej obecnej oferty jeszcze jeden element, który będzie funkcjonował jeszcze przed rynkiem NewConnect. To jest właśnie rynek prywatny. W jego ramach chcemy zaoferować możliwość pozyskiwania kapitału w charakterystyczny dla rynków prywatnych sposób. Oznacza to platformę dla profesjonalnych inwestorów opartą o tzw. private placement, ale także myślimy o stworzeniu platformy crowdfundingowej. Miałaby ona funkcjonować w ramach całego pakietu różnych usług i rozwiązań w private market. Oprócz tego, w ramach regulacji prawnych, chcielibyśmy zorganizować ograniczony obrót wtórny. Do tego chcemy także stworzyć cały ekosystem usług. Pieniędzy dla młodych przedsiębiorstw obecnie jest dużo, natomiast chodzi o mądre pieniądze. Młode przedsiębiorstwa nie zawsze umieją wybrać odpowiednie formy finansowania. Potrzebni są więc im doradcy.

Czy to w praktyce oznacza, że młode firmy będą mogły do was przyjść i zrobić emisję crowdfundingową, a wy skojarzycie ich z inwestorami, którzy chcą wziąć udział w emisji?

 Tak jak powiedziałam, chcemy stworzyć cały ekosystem w którym będą możliwości pozyskania kapitału, ale także cały system usług, które są potrzebne start - upom do rozwoju. Jeśli uda się już pozyskać kapitał to często zdarza się, że start - upy nie potrafią go wykorzystać do uzyskania zamierzonych celów. Wielu firmom trzeba pomóc w rozwoju.

Nie boicie się ryzyka związanego ze start - upami? Nieudane projekty mogą szkodzić reputacyjnie giełdzie.

Ryzyko jest immanentą cechą inwestowania w szczególności w młode spółki. Chcę podkreślić jednak, że nie będziemy robić tego w ramach samej giełdy. Zamierzamy to robić w spółce zewnętrznej. Moim zdaniem należy nasz produkt, jakim jest private market, pokazywać w sposób który bardzo jasno będzie wyjaśniał jakie jest ryzyko związane z byciem inwestorem na takim rynku. Moim zdaniem nie oznacza to, że nie możemy pomagać firmom, które są ważnym elementem naszej gospodarki. To właśnie od takich spółek możemy pozyskiwać innowacje, mogą one dużo wnieść w rozwój technologiczny naszej gospodarki. Ryzyko trzeba pokazywać, dobrze je nazywać. Nie należy mówić, że to jest giełda czy też NewConnect. To jest zupełnie inny etap życia spółki. Z drugiej strony jesteśmy jednak naturalnym miejscem wspierania młodych i ciekawych inicjatyw. Warto wspomnieć, że na rynku NewConnect mamy spółki, które przeszły już tę drogę. To jest kapitał intelektualny, którym mogłyby się podzielić. Myślimy więc też o połączeniu w formie mentoringu spółek, które przeszły już tą drogę, z młodszymi firmami aby mogły podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Czy to jest kontynuacja projektu akceleratora, który powstał jakiś czas temu wspólnie z firmą Beesfund?

Nasza koncepcja jest jednak szersza. Myślimy o tym, jako o ofercie dla spółek na każdym etapie życia. Oprócz tego, że stworzymy private market to za chwilę mamy nową inicjatywę, edukacyjno - relacyjną, która funkcjonować ma pod roboczą nazwą GPW Growth. W jej ramach chcemy zapewnić spółkom, które zadomowiły się już na rynku prywatnym, całe wsparcie edukacyjne i relacyjne. Kolejne części całej układanki to oczywiście rynek NewConnect i rynek główny. Mamy więc pełen pakiet usług.

Na jakim etapie zaawansowania jest inicjatywa private market?

Mamy opracowaną koncepcję i biznes plan. Rozpoczęliśmy jej wdrażanie. Strategia została ogłoszona w czerwcu. Po wakacjach rozpoczęliśmy działania w kierunku wdrożenia kolejnych elementów. Od razu nie zrobimy jednak wszystkiego. Myślimy o tym, aby zacząć od platformy dla inwestorów profesjonalnych bo to wydaje się najprostsze i najszybsze, ale też przynoszące konkretny efekt. Liczę, że będą one widoczne już w przyszłym roku.

Czy w platformie zostanie wykorzystana technologia blockchain?

Myślimy o tym, aby wykorzystać technologię blockchain. Zauważyliśmy bowiem, że jest ona wykorzystywana na rynkach prywatnych na świecie.

Partner relacji


Wideo komentarz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA