Forex

Typ fundamentalny. Czynniki zewnętrzne najważniejsze dla złotego

Złoty w pierwszej połowie października odrobił część strat, które poniósł we wrześniu.
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Para EUR/PLN znalazła się blisko poziomu 4,45. W tym miejscu ruch umacniający naszą walutę się zatrzymał. W poniedziałek złoty znowu tracił na wartości, a wycena pary EUR/ PLN oscylowała w graniach 4,48.

Co przyniosą kolejne dni? – Wszystko będzie zależeć od tego, jaki będzie apetyt na ryzyko na rynkach zewnętrznych, a zatem przede wszystkim należy śledzić rozwój sytuacji wokół wyborów w USA i częściowo wokół brexitu – uważa Konrad Białas, główny ekonomista TMS Brokers. Jak dodaje, mniejszy wpływ na notowania naszej waluty mają natomiast czynniki wewnętrzne, w tym m.in. te związane z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem. – Druga fala Covid-19 w Polsce jest na dalszym planie. Zarządzone restrykcje nie uderzają istotnie w aktywność gospodarczą. Nie ma jeszcze dyskusji o wprowadzaniu lockdownu w rejonach ognisk zachorowań, a ogólnokrajowy lockdown jest rozwiązaniem, którego władze (nie tylko w Polsce) będą jak najdłużej unikać – wskazuje Białas. Dodaje jednocześnie, że czynnika związanego w koronawirusem też nie można całkowicie pomijać. – Niezależnie od racjonalnej oceny sytuacji nie można całkowicie ignorować, że inwestorzy wykazują większą skłonność do redukcji ekspozycji na aktywa rynków wschodzących w obliczu chociażby najmniejszych wątpliwości, nawet jeśli druga fala pandemii jest powszechnym ryzykiem w całej Europie – podkreśla Białas.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.