REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Rekordowa sprzedaż obligacji detalicznych

Inwestorzy indywidualni kupili w czerwcu obligacje skarbowe za niemal 1,6 mld zł. To nowy rekord sprzedaży tych instrumentów. Przyczyniła się do niego przede wszystkim druga oferta obligacji premiowych.
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Na 10-miesięczne obligacje, które uprawniają do udziału w losowaniu premii od 10 do 10 tys. zł (ich łączna pula to 2,2 mln zł), inwestorzy przeznaczyli 570 mln zł. To 36,2 proc. całej czerwcowej sprzedaży obligacji detalicznych.

Poprzednio Ministerstwo Finansów oferowało obligacje premiowe w czerwcu 2018 r. Wtedy ich sprzedaż wyniosła 372 mln zł, a całkowita sprzedaż obligacji detalicznych ustanowiła ówczesny rekord na poziomie niemal 1,2 mld zł. Został on przebity w październiku ub.r., gdy inwestorzy kupili rządowe papiery dłużne za 1,5 mld zł. I ten rekord długo się jednak nie utrzymał.

Zainteresowanie Polaków tzw. obligacjami oszczędnościowymi wyraźnie zwiększyło się od kiedy w październiku 2017 r. w stałej ofercie  MF znalazły się papiery trzymiesięczne o stałym oprocentowaniu na poziomie 1,5 proc. Do dziś są one bardzo popularne, choć w ujęciu realnym (po uwzględnieniu inflacji) ich oprocentowanie jest ujemne.

W czerwcu na papiery trzymiesięczne inwestorzy przeznaczyli 314 mln zł, a ich udział w całkowitej sprzedaży obligacji oszczędnościowych wyniósł 20 proc.

Na trzecim miejscu pod względem popularności były czteroletnie obligacje o zmiennym oprocentowaniu przewyższającym stopę inflacji o 1,25 pkt proc. Ich sprzedaż wyniosła niemal 308 mln zł.

Zainteresowanie Polaków obligacjami czteroletnimi wyraźnie wzrosło jesienią ub.r. Od października niemal cieszą się większym popytem niż dwulatki o stałym oprocentowaniu (obecnie wynosi 2,1 proc.), które przez wiele lat były najpopularniejszymi obligacjami oszczędnościowymi.

Znikomy jest wciąż popyt na sześciu- i 12-letnie obligacje rodzinne, przeznaczone dla beneficjentów programu 500+. W czerwcu ich sprzedaż wyniosła 3 mln zł, w porównaniu do 3,4 mln zł w maju.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA