REKLAMA
Czytaj e-wydanie
REKLAMA

Finanse

Giełda wdroży nowe rozwiązania

Marek Dietl, prezes GPW, podczas konferencji WallStreet 23 Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych odniósł się do dwóch rozwiązań z zakresu nowych technologii.

Marek Dietl, prezes GPW

Foto: materiały prasowe

 

 

– Blockchain – nie ma u nas alergii na tę technologię. E-voting będzie oparty o blockchain, także private market, czyli cyfrowe aktywa, będzie oparty o jedną z odmian blockchainu. Chcemy być dostawcą infrastruktury dla crowdfundingu, aby to było bardziej transparentne. Każdy, kto będzie chciał założyć i umie zrobić kampanię crowdfundingową, skorzysta z naszych narzędzi – powiedział Marek Dietl.

Czy to się uda? Jarosław Grzywiński, prezes Instytutu Rynków Kapitałowych i Finansów i były prezes GPW, uważa, że problemem nie jest wdrożenie blockchaina, tylko wybrany moment.

– To świetny pomysł, ale dlaczego wprowadzony tak późno? Na rynkach europejskich blockchain jest z sukcesem wykorzystywany od kilku lat i stoi na wysokim poziomie rozwoju. A w Polsce większość podmiotów, z którymi rozmawiałem, nie do końca rozumie szczegóły i niuanse blockchaina. Ta technologia ma ogromne zalety dla emisji obligacji czy przeprowadzania walnych zgromadzeń. Rynku kapitałowego i nowych technologii trzeba uczyć od podstaw, żeby prawidłowo je rozumieć. Moim zdaniem nie pieniądze i technologie są przeszkodą, ale regulator. Na ostatniej prostej wdrażania tego rozwiązania w Polsce może stwierdzić, że widzi zagrożenie dla bezpieczeństwa obrotu. Tego obawiałbym się najbardziej – zaznacza.

Rozwiązania crowdfundingowe mają stanowić kolejne ogniwo zmian na GPW. Arkadiusz Regiec, prezes Beesfundu, jest zadowolony z inicjatywy prezesa Dietla. – Im więcej mówi się o crowdfundingu, tym lepiej. Z przyjemnością słyszę zapowiedzi o powstaniu tego typu infrastruktury, bo pomoże idei finansowania społecznościowego – zaznacza. – Equity crowdfunding będzie napędzał przyszłych emitentów zarówno na NewConnect, jak i na główny parkiet. Przewiduję, że ta platforma będzie testem dla spółek, które po sprawdzeniu się na tym etapie będą zasilać główny rynek GPW. Beesfund również ma swoje własne plany. Pracujemy nad swoimi koncepcjami i rozwiązaniami, które są potrzebne na rynku – podkreśla prezes Beesfundu.

Regiec zaznacza też, że platformy crowdfundingowe są czymś nowym i niedookreślonym w prawie. – Najpóźniej za dwa lata będziemy przyjmować rozwiązania ogólnoeuropejskie – konkluduje. GBC

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA