Lutowe szczyty na horyzoncie. Brakuje niecałe 14 procent

Czerwiec na GPW i światowych rynkach akcji przyniósł kontynuację zwyżek. Główne indeksy śrubują lokalne rekordy i pokonują kolejne opory. Oscylatory wysyłają jednak sygnały ostrzegawcze.

Publikacja: 04.06.2020 05:35

Lutowe szczyty na horyzoncie. Brakuje niecałe 14 procent

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

W środę po południu WIG20 rósł o ponad 2 proc. do 1780 pkt, wyznaczając nowy szczyt fali wzrostowej. Drugą sesję z rzędu mocno zyskiwał DAX, przebijając się przez 200-sesyjną średnią kroczącą. Kolejne, coraz wyżej położone opory pękają na wykresach wielu indeksów. Wzięliśmy pod lupę czołowych 14., w tym trzy polskie. Okazuje się, że od marcowego dołka oddaliły się średnio o 40 proc., a do szczytów sprzed wybuchu pandemii brakuje im 13,8 proc. To, co dwa miesiące temu wydawało się niemożliwie, teraz jest całkiem realne.

Siła w najmniejszych

Warszawska „trójca" wygląda na globalnym tle nieźle. Od marcowego dołka do środowego popołudnia WIG20 i sWIG80 zyskały już po 42 proc., a mWIG40 33 proc. Od lutowych szczytów indeksy dzieli odpowiednio 20,7 proc., 2 proc. oraz 16,4 proc. Segment maluchów jest najsilniejszy, o czym świadczy m.in. fakt, że jako jedyny z tej trójki ma dodatnią stopę zwrotu od początku roku, 7,1 proc., i jest powyżej średniej kroczącej z 200 sesji i 61,8-proc. zniesienia Fibonacciego. Na wykresie sWIG80 tworzy się duża formacja V, więc atak szczytowy to kwestia najbliższych sesji.

GG Parkiet

Niepokój budzą wskazania oscylatora RSI(14). Dla sWIG80 przyjmuje on wartość 83 pkt, podczas gdy granica wykupienia to 70 pkt. Pod względem wartości oscylatora sWIG80 jest teraz najmocniej wykupionym indeksem nie tylko na GPW, ale wśród całej analizowanej 14. Co gorsza, dla WIG20 i mWIG40, RSI przyjmuje wartości 70 i 74 pkt, co też pokazuje, że balansujemy na granicy krótkoterminowego przegrzania. W tym kontekście schłodzenie nastrojów wydaje się być bardzo prawdopodobne.

Zagraniczne tuzy

Gorąco robi się też w Niemczech i Japonii. RSI dla DAX wynosi 71 pkt, a dla Nikkei 225 - 76 pkt. Inne indeksy zagraniczne pozostają pod strefą wykupienia, ale całkiem blisko granicy (średnia wartość oscylatora to 64,8 pkt). Warto zauważyć, że DAX ma drugą po Mervalu (90,5 proc.) najwyższą stopę zwrotu od marcowego dołka – 49,2 proc., a do lutowego szczytu brakuje mu 11,9 proc. W środę przebił średnią 200-sesyjną, a kilka dni wcześniej 61,8-proc. zniesienie Fibonacciego. Nikkei 225 zyskał od marcowego dołka 38,2 proc., przebił dzienną dwusetkę i do szczytu sprzed pandemii brakuje mu już tylko 6,1 proc. Najbliższe odrobienia strat po ostatnim załamaniu są argentyński Merval i Nasdaq Composite, brakuje im bowiem odpowiednio 1,6 i 2,4 proc. Oba są powyżej 200-sesyjnej średniej kroczącej, którą uznaje się za granicę długoterminowego przesilenia. Z całej zagranicznej 11, poza czterema wymienionymi, nad tą granicą są jeszcze S&P 500 i Shanghai Composite, którym do szczytów brakuje odpowiednio 10,2 oraz 7 proc. Te sześć indeksów jest na poziomie lub znacznie powyżej 61,8-proc. zniesienia Fibonacciego, co podkreśla techniczną siłę analizowanych rynków.

Słabsze ogniwa

Pięć indeksów odstaje nieco od stawki, zarówno pod względem stóp zwrotu i wysokości forsowanych oporów. Najsłabiej wygląda Hang Seng, który od dołka z marca oddalił się tylko o 15,1 proc. i wciąż męczy się z 38,2-proc. zniesieniem, a do odrobienia strat po ostatnim załamaniu brakuje mu jeszcze 19,9 proc. Najwięcej do odrobienia ma brazylijska Bovespa (29,3 proc.), choć trzeba dodać, że od dołka oddaliła się już o 47,6 proc. i pokonała 50-proc. zniesienie. Poniżej 61,8-proc. zniesień i średnich z 200 sesji pozostają nadal francuski CAC40, brytyjski FTSE 100 oraz indyjski Sensex 30. Choć od marcowych minimów oddaliły się już o ponad 30 proc., to do odrobienia mają jeszcze ok. 20 proc. Jeśli najsilniejsze indeksy pozostaną w dotychczasowej formie, to trudno sobie wyobrazić, by i tutaj dystans nie zaczął się zmniejszać. Zwłaszcza że płynności na globalnych rynkach nie brakuje.

Finanse
Trudny spadek po GNB
Finanse
Roszady w rejestrze shortów
Finanse
ZBP: Kredyt „Mieszkanie na start” wcale nie taki atrakcyjny
Finanse
Sławomir Panasiuk zamienia KDPW na GPW
Finanse
WIG20 obchodzi 30 urodziny. W ostatnich latach przeżywał prawdziwą huśtawkę nastrojów
Finanse
Szansa na małą dywersyfikację oszczędności emerytalnych