Finanse

Rada Polityki Pieniężnej niczym teatralny Godot

Kiedy dojdzie do pierwszej od 2012 r. podwyżki stóp procentowych w Polsce?
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Na przełomie roku większość ekonomistów oczekiwała, że Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na podwyżkę stóp procentowych w IV kwartale br., wbrew ocenom przewodniczącego tego gremium, prezesa NBP Adama Glapińskiego, że taka potrzeba pojawi się najwcześniej w przyszłym roku. Dziś mało kto trzyma się tamtych prognoz, większość ekonomistów sądzi, że do pierwszej od 2012 r. podwyżki dojdzie w I kwartale 2019 r. Przybywa jednak głosów, że RPP będzie się wstrzymywała z zaostrzaniem polityki pieniężnej nawet do IV kwartału 2019 r.

Ten scenariusz może jeszcze zyskać na popularności po środowym komunikacie RPP, w którym znajdzie się opis najnowszych prognoz Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP. Prawdopodobnie pokażą one niższą niż te z listopada ub.r. ścieżkę inflacji. Przez cały br. może się ona utrzymywać poniżej celu NBP na poziomie 2,5 proc. rocznie pomimo szybkiego wzrostu PKB.

Foto: PARKIET

Ten „bezinflacyjny boom" gospodarczy jest źródłem coraz powszechniejszych oczekiwań, że RPP będzie się wstrzymywała z podwyżką stóp. To jednak stwarza ryzyko, że gremium to przegapi dogodny moment na zaostrzenie polityki pieniężnej. W II połowie 2019 r. przypadają bowiem wybory parlamentarne, a gospodarka będzie już prawdopodobnie hamowała. W 2020 r. spowolnienie może być wyraźne, m.in. w związku z wygasaniem napływu funduszy z UE oraz globalnym cyklem gospodarczym. – Nawet jeśli RPP nie zdąży wyraźnie podnieść stóp procentowych do czasu mocniejszego spowolnienia, będzie miała przestrzeń do ich obniżania – uspokaja Marcin Mazurek, ekonomista z mBanku.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły