Jedyną drogą jest rozwój grupy oraz konsolidacja

Rada nadzorcza odwołała ze stanowiska prezes Annę Milewską, którą zastąpił Piotr Szulec.

Publikacja: 13.01.2022 05:09

Piotr Szulec, nowy prezes Skarbca Holdingu.

Piotr Szulec, nowy prezes Skarbca Holdingu.

Foto: parkiet.com

W Skarbcu Holding doszło do zmiany kierownictwa. Annę Milewską, która przez blisko trzy lata pełniła funkcję prezesa, zastąpił Piotr Szulec. Poza tym rada nadzorcza holdingu odwołała Jarosława Jamkę z zarządu oraz powołała na członka zarządu Jacka Fijałkowskiego.

Szulec dołączył do zarządu Skarbca na początku grudnia zeszłego roku. Poprzednio był m.in. wieloletnim pracownikiem Pekao TFI, a ostatnio był zatrudniony w BNP Paribas TFI na stanowisku eksperta ds. inwestycji.

Jakie plany ma nowy prezes? – Skarbiec TFI jest dziś w całkiem dobrej kondycji. Mamy około 6,6 mld zł aktywów pod zarządzaniem, co na tle prywatnych TFI plasuje spółkę w czołówce. Chcemy to wykorzystać – przyznaje Szulec. – Moim celem jest, by Skarbiec TFI plasował się w czołówce niezależnych, prywatnych TFI – zapowiada.

Szulec stawia sobie za cel rozwój Skarbca Holdingu. Możliwe są akwizycje.

– Chciałbym, aby holding nie istniał tylko z nazwy, ale by tworzył coś więcej niż jedno TFI. Takim kierunkiem może być rozbudowa grupy. Będziemy się przyglądali zarówno podmiotom dystrybuującym fundusze inwestycyjne, jak i innym, mniejszym TFI pod kątem konsolidacji. To oczywiście nie nastąpi z dnia na dzień, ale nie ma innej drogi dla takich TFI jak Skarbiec – ocenia prezes Skarbca. Jak zauważa, obecnie na rynku TFI dochodzi do łączenia grup ubezpieczeniowych czy bankowych. Do tego w ostatnich latach część mniejszych firm straciło zgody KNF na zarządzanie.

– Mimo odchodzenia banków od dystrybucji produktów spoza ich grup Skarbiec TFI radzi sobie dobrze pod względem napływów. Wydaje się, że klienci banków, biorąc pod uwagę wysoką inflację i podwyżki stóp procentowych, będą aktywniej poszukiwać dodatnich stóp zwrotu i wymuszać na bankach ponowne otwarcie się na produkty spoza grupy – przewiduje Szulec.

Nowy prezes Skarbca zapowiada także, że będzie aktywnie działać na polu produktowym. Niebawem może dojść do zmian kadrowych wśród zarządzających.

– Obecna kadra zarządzających jest bardzo dobra. Co więcej, będziemy się starać pozyskiwać innych zarządzających, którzy tworzą produkty autorskie, zarówno otwarte, jak i zamknięte. Myślę, że w najbliższych tygodniach bądź miesiącach uda nam się przyciągnąć ciekawych zarządzających do Skarbca – zapowiada Szulec.

W środę po południu notowania Skarbca Holdingu zwyżkowały o blisko 2 proc., do 31,5 proc. Kurs akcji Skarbca znalazł się na szczytach w marcu i kwietniu poprzedniego roku, docierając chwilami nawet do 46 zł. Od tamtego czasu głównie zniżkuje. Przypomnijmy, że na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy, które odbyło się pod koniec 2021 r., zdecydowano o zatrzymaniu zysków za poprzedni rok obrotowy w spółce. Był to kolejny z rzędu rok bez wypłaty dywidendy. paan

Finanse
Szansa na małą dywersyfikację oszczędności emerytalnych
Finanse
Rozliczenie roczne dla pasywnych i aktywnych
Finanse
GPW poprawia wyniki. Nowy prezes chce przyciągnąć nowe spółki i inwestorów
Finanse
Priorytetem nowego prezesa GPW przyciągnięcie nowych emitentów i inwestorów
Finanse
Wakacje kredytowe ruszą od czerwca
Finanse
Hossa powróciła. Indeksy z nowymi rekordami