Elektrim: Kolejne podejście do powrotu na GPW

Aktualizacja: 13.10.2019 14:06 Publikacja: 13.10.2019 13:55

Zygmunt Solorz od lat kontroluje Elektrim.

Zygmunt Solorz od lat kontroluje Elektrim.

Foto: Lamus Antykwariaty Warszawskie

Nadzwyczajne walne zgromadzenie na wniosek głównego akcjonariusza – wehikułu Bithell, kontrolowanego przesz Zygmunta Solorza – zwołał na 6 listopada zarząd Elektrimu.

Niegdysiejsza centrala handlu zagranicznego, a dziś grupa posiadająca głównie akcje Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, Cyfrowego Polsatu i udziały w deweloperskich projektach Portu Praskiego ponownie przymierzy się do powrotu na warszawską giełdę.

W porządku obrad umieszczono „podjęcie uchwały w sprawie dopuszczenia i wprowadzenia dotychczasowych akcji Elektrimu do obrotu na rynku regulowanym prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie SA". NWZ ma również zdecydować o rozpoczęciu sporządzania sprawozdań Elektrimu i jego grupy według międzynarodowych standardów rachunkowości.

Elektrim opuścił GPW w 2008 r., ale miał na nią wrócić. Mniejszościowi akcjonariusze uważają przy tym, że zanim to się stanie, powinny zostać wyjaśnione transakcje, takie jak rozliczenia sprzedaży udziałów w sieci Era, przeniesienie akcji ZE PAK i przewłaszczenia udziałów w Porcie Praskim.

W tym roku mniejszościowi akcjonariusze zdołali uchwalić warunkowy powrót spółki na giełdę, ale na kolejnym uchwała ta – głosami miliardera została anulowana.

– Nie wiemy jaki jest cel obecnego powrotu. Na pewno nie spełnia on warunków uczciwego rozwiązania spraw Elektrimu. Co więcej, doświadczenie z ostatnich 12 lat „współpracy" nauczyło nas nieufności i spodziewamy się, że ów powrót może być skierowany przeciwko interesom mniejszościowych akcjonariuszy. Będziemy uważnie obserwować cały proces i reagować, gdyby okazało się, że jest realizowany z pokrzywdzeniem mniejszościowych akcjonariuszy zrzeszonych w Porozumieniu – napisał Daniel Olechnowicz, przewodniczący Porozumienia Akcjonariuszy Elektrimu. ziu

Energetyka
Ekonomiczny żywot starych węglówek Taurona dobiega końca. Zwolnień nie będzie
Energetyka
Tauron zwraca uwagę na drożejące projekty OZE
Energetyka
Enea planuje emisję obligacji
Energetyka
Rekordowe wyniki Taurona. W tle 8 miliardów rekompensat
Materiał Promocyjny
Nowy samochód do 100 tys. zł – przegląd ofert dilerów
Energetyka
"Nowe taryfy na prąd to wejście do kasyna i niepewność". Niepokój sprzedawców
Energetyka
Enea rozważa węglowe warianty