REKLAMA
REKLAMA

Energetyka

PGE: Atom podstawą systemu w 2040 r.

– Uważamy, że miks energetyczny Polski w 2040 r. będzie wyglądał tak, że podstawą będą aktywa energetyki jądrowej – jako podstawa systemu – mówił podczas trwającego w podrzeszowskiej Jasionce Kongresu 590 Ryszard Wasiłek, wiceprezes Polskiej Grupy Energetycznej ds. operacyjnych.
Foto: parkiet.com

– Następnie będzie bardzo dużo aktywów OZE i gazowych stabilizujących OZE – bo to wynika z planu do 2040 r. Zostaną tylko bloki, które kończymy dziś budować. Przypominam, że w czwartek oddajemy nowe bloki w Jaworznie i Opolu – dodał Wasiłek.

Wizja ta jest jednak znacznie śmielsza niż zakładana przez projekt polityki energetycznej Polski do 2040 r. Według niego w 2040 r. moc polskich elektrowni atomowych miałaby dobijać do 6 GW, zaś produkcja energii z atomu – 42 TWh. Dla porównania energetyka słoneczna (fotowoltaika) miałaby wówczas dostarczać 20 GW (20 TWh), wiatrowa – 11 GW (43 TWh), a węgiel – 13 GW (75 TWh). Inna sprawa, że znaczna część środowiska sprzyjającego koncepcji całkowitego zerwania z węglem przyznaje, że energetyka nuklearna to jedyna „czysta" technologia poza OZE. I mająca pewien potencjał stabilizowania systemów opartych na OZE.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA