Energetyka

Polenergia: Pionier na Bałtyku

Idea budowy mostów energetycznych ze Wschodem nie jest nowa. Przed laty taką wizję miał, zmarły już, biznesem Jan Kulczyk, który chciał sprowadzać prąd do Polski z elektrowni jądrowej zlokalizowanej na Ukrainie.

Dominika Kulczyk, akcjonariuszka Polenergii.

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski

Swoje energetyczne plany realizował przez spółkę Polenergia, w której był największym akcjonariuszem. Obecnie kontrolę nad spółką sprawuje jego córka Dominika Kulczyk, która śmiało wprowadza Polenergię w obszary nowej energetyki.

Polenergia jest pionierem w morskiej energetyce wiatrowej – jako pierwsza krajowa spółka otrzymała decyzje środowiskowe dla swoich projektów budowy farm wiatrowych na Bałtyku. Dopiero później tym obszarem zainteresowały się państwowe koncerny, w tym Polska Grupa Energetyczna. Polenergia szacuje, że budowa dwóch pierwszych morskich elektrowni pochłonie 16,1– 18,2 mld zł. Natomiast samo przygotowanie obu projektów do etapu decyzji inwestycyjnej i rozpoczęcia budowy to dodatkowy wydatek rzędu 307–385 mln zł. Polenergia odpowiada za pozyskanie finansowania na połowę planowanych wydatków – proporcjonalnie do udziału w projektach, które realizuje wspólnie z norweskim Equinorem. Po uzyskaniu wymaganych pozwoleń, zawarciu niezbędnych umów i pod warunkiem podjęcia ostatecznej decyzji inwestycyjnej prace budowlane mogłyby się rozpocząć na przełomie 2023 i 2024 r., tak by najpóźniej w 2027 r. pierwszy morski projekt Polenergii i Equinoru został oddany do użytku.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.