Energetyka

PGE: Polski rząd oczekuje propozycji z Czech

W czesko-polskim sporze o kopalnię Turów najważniejsze jest dla nas wycofanie całej skargi przez Czechów, a tym samym zakończenie sporu, który jest gorszący i zupełnie niepotrzebny – powiedział w poniedziałek na antenie Programu 1 Polskiego Radia Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych.
Foto: materiały prasowe

Aktualnie polski rząd oczekuje od strony czeskiej propozycji umowy międzyrządowej, która miałaby ostatecznie zażegnać spór. – Tak się umówiliśmy. Czy ją dostaniemy dzisiaj czy w najbliższych dniach, zobaczymy. Będzie ona podstawą do dalszej pracy nad tą umową polsko-czeską – stwierdził Soboń.

Odniósł się także do wniosku, jaki czeski rząd chce wystosować do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Kiedy nasi sąsiedzi złożyli skargę przeciwko Polsce na działalność kopalni Turów, TSUE zadecydował o zastosowaniu środka tymczasowego i nakazał zatrzymanie eksploatacji złoża Turów do czasu rozstrzygnięcia skargi. Ponieważ Polska nie zastosowała się do tej decyzji, czeski rząd zapowiedział, że zawnioskuje o nałożenie kar wobec Polski w wysokości 5 mln euro dziennie za niewykonanie decyzji.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.