Energetyka

PGE zgłosiła do KPO projekty o wartości 74 mld zł

Polska Grupa Energetyczna zgłosiła do Krajowego Programu Odbudowy (KPO) 24 projekty o wartości 74 mld zł, z czego prawie 80 proc. stanowią inwestycje w odnawialne źródła energii.
Foto: Bloomberg

Wśród zaproponowanych inwestycji znalazły się dwa projekty morskich farm wiatrowych Baltica 2 i Baltica 3 o łącznej wartości 35 mld zł. - Liczymy na wsparcie tych projektów, dzięki czemu możliwe będzie obniżenie kosztów transformacji energetycznej w Polsce. Rozwój morskiej energetyki wiatrowej stanowi impuls rozwojowy dla polskiej gospodarki i szansę dla krajowych przedsiębiorstw na udział w jednym z najważniejszych projektów infrastrukturalnych w kraju – skomentował Wojciech Dąbrowski, prezes PGE.

Pozostałe 22 projekty o wartości 39 mld zł, które PGE chce finansować z KPO, to inwestycje w ciepłownictwo (w tym zamiana paliwa z węgla na niskoemisyjne paliwo gazowe), w wytwarzanie energii elektrycznej (w tym z odnawialnych źródeł) oraz w nowoczesną infrastrukturę dystrybucyjną. Spółka zaznacza, że prace nad ostatecznym kształtem KPO nie są zakończone i nie są jeszcze znane szczegóły dotyczące formy oraz wysokości wsparcia, dlatego na tym etapie nie jest jeszcze możliwe oszacowanie, o jaką ostateczną kwotę dofinansowania PGE będzie aplikować.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.