REKLAMA
REKLAMA

Energetyka

Węglowe moce coraz bardziej ciążą energetyce

Producenci energii muszą ograniczać produkcję w elektrowniach węglowych. Z powodu nadmiaru mocy w sieci z opóźnieniem wystartuje nowy blok w Jaworznie.
Foto: Fotorzepa, Tomasz Jodłowski

Szacunkowe dane finansowe Polskiej Grupy Energetycznej i Energi za 2019 r. pokazały, jak mocnym obciążeniem są dla nich elektrownie węglowe. Obie spółki zanotowały istotny spadek produkcji czarnej energii, która jest „wypychana" z sieci przez prąd pochodzący z odnawialnych źródeł i z importu. Spółki muszą przestawić swój arsenał wytwórczy, ale w dalszej perspektywie mogą mieć coraz większy problem z pozyskiwaniem funduszy na zielone inwestycje.

Transformacja już trwa

PGE w 2019 r. wypracowała 1,9 mld zł zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej. To o 24 proc. więcej niż w roku 2018. Szacunkowy wynik EBITDA grupy (wynik operacyjny powiększony o amortyzację) sięgnął 7,1 mld zł, co oznacza wzrost o 12 proc. Był to jednak efekt przyznanych dodatkowych uprawnień do emisji CO2 o wartości 1,4 mld zł. Powtarzalna EBITDA spadła natomiast o 1 proc., do 6,6 mld zł. Spółka tłumaczy, że pomimo wyższej średniej ceny energii zrealizowanej przez elektrownie konwencjonalne (o 69 zł/MWh) oraz wyższej marży na energii elektrycznej wyprodukowanej w segmencie ciepłownictwa (o 90 zł/MWh) wyższe koszty oraz mniejsza produkcja w elektrowniach węglowych wpłynęły na obniżenie wyniku. Siłownie PGE opalane węglem kamiennym wytworzyły o 8 proc. prądu mniej niż przed rokiem, a brunatnym – o 17 proc. mniej. Koszty emisji CO2 wzrosły w 2019 r. o około 1,64 mld zł.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA