REKLAMA
REKLAMA

Dywidendy

Ostatni dzwonek na sute dywidendy

Do końca września w ponad 20 firmach przypada dzień ustalenia prawa do dywidendy. Które spółki są najbardziej szczodre dla akcjonariuszy?
Foto: Fotolia

Od jesieni zeszłego roku indeks spółek dywidendowych porusza się w trendzie spadkowym, ale od połowy lipca obserwujemy wyraźną korektę w górę. Od tego czasu WIGdiv zyskał niemal 10 proc. i obecnie oscyluje w okolicach z poziomu z marca. Tegoroczny sezon dywidendowy zbliża się już do końca, ale nadal można kupić akcje spółek, oferujących ponadprzeciętną stopę dywidendy.

Liderzy peletonu

W sumie w tym roku zyskiem z akcjonariuszami podzieli się około 40 proc. krajowych spółek notowanych na rynku głównym. Jeszcze w ponad 20 do końca przyszłego miesiąca przypada dzień ustalenia prawa do dywidendy. Wspomniane firmy oferują średnio 4,5-proc. stopę dywidendy – wynika z naszych obliczeń, bazujących na aktualnych cenach akcji.

Foto: GG Parkiet

Statystykę mocno zawyża PCM, w przypadku którego stopa przekracza 16 proc. Ten imponujący wynik to niestety nie tylko efekt wysokiej dywidendy, ale również potężnej przeceny akcji. Kurs spada wprawdzie już od dłuższego czasu, ale przecena przybrała na sile kilka dni temu i była reakcją na perspektywę naruszenia kowenantów. Spółka zwołała na 17 września zgromadzenie obligatariuszy, na którym zostanie poddana pod głosowanie uchwała w sprawie wyłączenia możliwości składania żądań przedterminowego wykupu w przypadku naruszenia jednego ze wskaźników finansowych. Analitycy, z którymi rozmawialiśmy, zakładają, że obligatariusze dadzą zielone światło.

Foto: GG Parkiet

W PCM dywidenda wyniesie 1 zł na akcję. Dniem ustalenia prawa do wypłaty będzie 29 września, a gotówka popłynie na konta 20 grudnia. Z tym jednak zastrzeżeniem, że to dywidenda warunkowa – zależy od wysokości zadłużenia. Wyliczenie odpowiedniego wskaźnika ma nastąpić do 8 listopada. Podobnych obwarowań nie ma w przypadku innych firm, które też w tym roku zaoferują wysokie stopy dywidendy. Mowa tu m.in. o i2 Development (7,8-proc. stopa), Megaronie (6,6 proc.) czy PZU. W tej pierwszej na premie dla akcjonariuszy trafi łącznie ponad 10,8 mln zł, czyli 1,12 zł na walor. Dniem dywidendy będzie 10 września, a wypłacona zostanie 20 września. Pospieszyć muszą się ci inwestorzy, którzy chcą otrzymać pieniądze od Megarona. Tam bowiem dzień ustalenia prawa do 0,95 zł na akcję przypada już 3 września, a wypłatę zaplanowano 14 dni później. Warto też pamiętać o wcześniejszym zakupie akcji z uwagi na cykl rozliczeniowy na GPW. I tak np. aby dostać dywidendę od Megarona, walory trzeba kupić już w czwartek.

Indeks pod lupą

GPW publikuje WIGdiv od 31 grudnia 2010 r. Obejmuje on spółki, które w trakcie ostatnich pięciu lat regularnie płaciły dywidendy. Jeśli przeanalizujemy jego zachowanie (wykres powyżej), to zauważymy, że jest mocno skorelowany z WIG. To nie przypadek: największy udział mają w nim blue chips, a więc spółki, które determinują również zachowanie szerokiego rynku. Obecnie największy, ponad 15-proc., udział w WIGdiv ma PZU. Może się on pochwalić wypłatą nie tylko regularną, ale też wysoką. Przy obecnej cenie akcji stopa dywidendy od PZU wynosi 5,6 proc. Uprawnieni do 2,5 zł na akcję (w sumie niemal 2,2 mld zł) będą inwestorzy posiadający akcje 12 września (muszą je kupić najpóźniej 10 września), a wypłatę zaplanowano na 3 października.

Ponad 10-proc. udział w WIGdiv mają też PKN Orlen, Pekao oraz LPP. Paliwowy koncern wypłacił 3 sierpnia 3 zł na akcję. Jeszcze szybciej z podziałem zysku uporało się Pekao. Akcjonariusze przegłosowali dywidendę w wysokości 7,9 zł na akcję, czyli w sumie ponad 2 mld zł. Dniem dywidendy był 6 lipca, a wypłacona została 20 lipca. W branży bankowej to właśnie ta spółka – razem z Bankiem Handlowym – jest dywidendowym pewniakiem również na 2019 r.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA