Chemia

Azoty pozytywnie zaskoczyły wynikami

Gwałtownie drożejący gaz nie wywołał takiego spustoszenia w wynikach nawozowej grupy, jakiego obawiali się analitycy.
Foto: materiały prasowe

Prezes GA Police Mariusz Grab (od lewej), prezes Grupy Azoty Tomasz Hinc i prezes GA Puławy Tomasz Hryniewicz zmagają się z rosnącymi cenami surowców kluczowych w produkcji nawozów, chemikaliów i tworzyw.

Foto: materiały prasowe

Grupa Azoty w pierwszej połowie roku korzystała z podwyżek cen wszystkich swoich kluczowych produktów. Borykała się jednak z drożejącymi surowcami, głównie z gwałtownie rosnącymi cenami gazu ziemnego. Mimo to wyniki chemicznej grupy za II kwartał okazały się lepsze od oczekiwań analityków.

Coraz drożej

W samym II kwartale, według wstępnych szacunków, Azoty wypracowały 3,17 mld zł przychodów, 361 mln zł EBITDA i 168 mln zł zysku netto. EBITDA (wynik operacyjny powiększony o amortyzację) okazała się o 15 proc. wyższa niż przed rokiem i o 20 proc. wyższa od średniej z prognoz analityków. – Choć retoryka zarządu na konferencji po rozczarowujących wynikach za I kwartał 2021 r. sugerowała przesunięcie części wyników w nawozach na II kwartał, to przy drogim gazie mieliśmy poważne wątpliwości czy to się uda – wyjaśnia Krystian Brymora, analityk DM BDM.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.