Chemia

Azoty w obliczu drogich surowców

Drożejący gaz obciąża wyniki producenta nawozów. Wysokie ceny paliwa będą się utrzymywać.
Foto: materiały prasowe

Wzrost cen surowców dał się mocno we znaki Grupie Azoty w I kwartale 2021 r. Kluczowy dla chemicznej spółki jest gaz, którego notowania wzrosły w ciągu roku o 70 proc. – W I kwartale obserwowaliśmy ciągły wzrost cen tego surowca, co było wynikiem m.in. warunków pogodowych. Oczekujemy relatywnie wysokich cen także w dalszej części roku – powiedział Tomasz Hryniewicz, wiceprezes Grupy Azoty. Mocno drożeją też prawa do emisji CO2, a w ślad za tym energia elektryczna, której ceny w I kwartale były o 55 proc. wyższe niż przed rokiem. – Przewidujemy, niestety, utrzymanie się takich poziomów cen energii – skwitował Hryniewicz.

Dłuższy sezon

W I kwartale przychody Azotów wzrosły o 8 proc., do 3,36 mld zł, w porównaniu z tym samym okresem 2020 r. Natomiast wynik netto stopniał w tym czasie o 48 proc. i sięgnął 86 mln zł. W najważniejszym biznesie nawozowym grupa odnotowała wzrost cen swoich produktów, ale jednocześnie warunki pogodowe sprawiły, że aplikacja nawozów przez rolników przesunęła się na II kwartał. Ostatecznie EBITDA (wynik operacyjny powiększony o amortyzację) w biznesie nawozowym wyniosła 262 mln zł i była o 10 proc. niższa niż przed rokiem i niższa od oczekiwań analityków. – Spółka pokazała dobre ceny, odzwierciedlające sytuację rynkową. Rozczarowanie wynika z niższego poziomu sprzedaży – skwitował Krystian Brymora, analityk DM BDM.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.