Grupa KGHM utrzymała planowaną produkcję przy zachowaniu maksymalnego poziomu bezpieczeństwa i dyscypliny kosztowej

Komentarz dyrektora Departamentu Relacji Inwestorskich

Publikacja: 24.03.2021 04:00

Janusz Krystosiak, dyrektor Departamentu Relacji Inwestorskich KGHM Polska Miedź S.A.

Janusz Krystosiak, dyrektor Departamentu Relacji Inwestorskich KGHM Polska Miedź S.A.

Foto: materiały prasowe

Mija już rok od największego w ostatnich latach załamania gospodarczego wywołanego pandemią Covid-19. Globalna gospodarka ciągle zmaga się z niepewnością i kryzysem. Sektor surowcowy również został dotknięty bezpośrednim wpływem pandemii koronawirusa, jak i wpływem kondycji rynków finansowych czy kooperujących z nim branż. Raportowana dynamika zachorowań, duże wahania cen surowców, w tym miedzi i srebra produkowanych i sprzedawanych przez KGHM, czy chwilowe zachwiania łańcucha dostaw w mniejszym lub większym stopniu wpływały na codzienne operacje i wyniki firm wydobywczych.

W rzeczywistości globalnej pandemii Grupa KGHM mierzy się z wyzwaniami zarówno produkcyjnymi, logistycznymi, jak i finansowymi. Dzięki konsekwencji, elastyczności i dobrym decyzjom w 2020 r. Grupa KGHM zanotowała wysoki poziom zysku EBITDA (zysk operacyjny powiększony o amortyzację) i utrzymała pełną zdolność operacyjną swoich aktywów. Świadome zarządzanie przełożyło się na utrzymanie planowanej produkcji przy zachowaniu maksymalnego poziomu bezpieczeństwa i dyscypliny kosztowej.

Ceny miedzi, podstawowego produktu Grupy KGHM, w 2020 r. podlegały dużej zmienności. Jednak stale rosnący popyt, stosunkowo niski kurs USD/PLN oraz stopniowe odmrażanie gospodarek przyczyniły się do znacznych zwyżek cen tego metalu. Miedź jest surowcem strategicznym w neutralnej węglowo gospodarce obiegu zamkniętego, a popyt napędza również globalny trend Zielonego Ładu, innowacje technologiczne i rozwój związany z OZE. Bardzo ważny jest również nasz drugi produkt, czyli srebro. Utrzymująca się na początku 2021 r. wysoka cena srebra oraz rosnący od kilku kwartałów popyt na ten metal mają istotny wpływ na sytuację finansową Grupy KGHM, która jest jednym z wiodących producentów srebra na świecie. Zgodnie ze strategią firma wykorzystuje innowacje w zakresie gospodarki energetycznej, rozwoju farm fotowoltaicznych i pojazdów elektrycznych również pod ziemią. To wszystko sprawia, że Grupa KGHM jest kluczowym graczem międzynarodowej branży górnictwa i hutnictwa miedziowego.

Ubiegły rok był także wyzwaniem dla inwestorów, którzy powrócili w dużym stopniu do inwestowania w akcje. W naszym przypadku doprowadziło to do rekordowej w historii spółki na GPW wyceny akcji i co za tym idzie – rekordowej kapitalizacji. Na początku bieżącego roku KGHM uplasował się na drugim miejscu na warszawskiej giełdzie pod względem kapitalizacji, z wyceną około 43 mld zł. Takie wyniki niezwykle nas cieszą i jednocześnie świadczą o wysokim zaufaniu wobec naszej działalności. Zainteresowanie sytuacją spółki w świetle rosnących cen miedzi, srebra i złota wykazywały również agencje ratingowe, fundusze i domy maklerskie.

Zainteresowanie akcjami KGHM ze strony inwestorów stale rośnie, a profesjonalnie prowadzony dialog z interesariuszami buduje zaufanie i dobrą reputację spółki, zwłaszcza w świetle rosnących wymagań w zakresie działań bardziej przyjaznych dla środowiska i społeczności lokalnych. W tych obszarach wciąż staramy się nieprzerwanie rozwijać. Z modelem biznesowym KGHM Polska Miedź ściśle połączona jest dbałość o środowisko naturalne. Grupa stosuje standardy, które zapewniają bezpieczne i przyjazne dla środowiska prowadzenie działalności operacyjnej i budowanie wartości dla akcjonariuszy.

Byki i Niedźwiedzie
Złote Portfele po raz 19. dla mistrzów zarządzania inwestycjami [relacja wideo]
Byki i Niedźwiedzie
Byki i Niedźwiedzie już po raz 30. Tak nagradzaliśmy zwycięzców [relacja wideo]
Byki i Niedźwiedzie
Gala „Parkietu”, czyli najbardziej byczy wieczór roku
Byki i Niedźwiedzie
Byki i Niedźwiedzie – lista nagrodzonych
Byki i Niedźwiedzie
Złote Portfele – lista nagrodzonych
Byki i Niedźwiedzie
Byki i Niedźwiedzie oraz Złote Portfele „Parkietu”. Kto otrzymał nagrody?