REKLAMA
REKLAMA

Byki i Niedźwiedzie

Byki i Niedźwiedzie oraz Złote Portfele: Kandydaci do statuetki w kategorii Debiut roku

parkiet.com

Wręczenie nagród „Byki i Niedźwiedzie" już 21 marca 2019 r. Kto jest nominowany? Kto wygrywał w poprzednich latach? Wszystko na ten naszych nagród: parkiet.com/byki

Nie ma co ukrywać, ubiegły rok był dla warszawskiej giełdy bardzo zły, jeśli chodzi o debiuty. Zwłaszcza w zestawieniu z 2017 r., który przyniósł wyraźną poprawę koniunktury na rynku pierwotnym. Niestety, w 2018 r. na parkiet weszło zaledwie pięć spółek wobec 15 rok wcześniej, wartość ofert wyniosła 300 mln zł wobec 7,6 mld zł, z emisji akcji firmy pozyskały 113 mln zł wobec 750 mln zł.

Nominowanych do nagrody ubiegłorocznych debiutantów prezentujemy w kolejności alfabetycznej.

IPO kierowanego przez Audrone Keinyte litewskiego touroperatora AB Novaturas miało wartość 93 mln zł i obejmowało wyłącznie akcje należące do Enterprise Investors. Cena wyniosła 44,13 zł, o 21 proc. poniżej maksymalnej. Popyt sprzyjał, bo zapisy w transzy detalicznej zredukowano o 40 proc. Debiut wyszedł na zero, dziś papiery kosztują poniżej 35 zł.

Kierowany przez Dawida Cyconia ML System, producent prądotwórczych szyb, z oferty pozyskał 35 mln zł. Cena wyniosła 27 zł, o 7 proc. poniżej maksymalnej. Redukcja wyniosła 17 proc. Na debiucie cena się nie zmieniła, a i dziś akcje warte są tyle co w IPO.

Kierowana przez Rafała Hana amerykańska firma technologiczna Silvair zebrała 20 mln zł. Cena emisyjna wyniosła 17 zł (32-proc. dyskonto), redukcji zapisów nie było. Na debiucie kurs wzrósł o 6 proc., do 18 zł. Dzisiejsza wycena to 15 zł.

Oferta kierowanego przez Macieja Popowicza producenta gier Ten Square Games obejmowała tylko stare papiery i miała wartość 94 mln zł. Redukcja sięgnęła 37 proc. Papiery sprzedano po 46 zł, o 4 proc. poniżej ceny maksymalnej. Debiut wypadł dobrze, kurs wzrósł o 13,5 proc., do 52 zł. Co więcej, hossa na rynku producentów gier nie ominęła Ten Square – dziś walory kosztują 97 zł.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA