Budownictwo

Deweloperzy: Jest popyt na obligacje

Polnord uplasował emisję obligacji o wartości 40 mln zł. Niezabezpieczone trzyletnie papiery zostały sprzedane w ramach oferty prywatnej. Oprocentowanie to WIBOR 6M plus 4,5 proc. marży, czyli obecnie 6,28 proc.
Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek

– Ze wsparciem mBanku przeprowadziliśmy udaną emisję na trudnym rynku, co stanowi dla nas wyraz zaufania inwestorów i potwierdzenia naszej wartości fundamentalnej i potencjału – komentuje Dariusz Krawczyk, prezes budującego mieszkania dewelopera. – Rynek obligacji korporacyjnych został popsuty przez jeden podmiot. Przejawia się to chociażby w saldzie wpłat i wypłat z funduszy specjalizujących się w lokowaniu środków w dłużne instrumenty korporacyjne. Od marca przeważają wypłaty, co stanowi odwrócenie trendu obserwowanego w ostatnich latach – dodaje.

W obrocie na Catalyst jest teraz osiem serii obligacji Polnordu. Papiery notowane są lekko poniżej wartości nominalnej. Najniżej, na 98 proc., wyceniana jest seria z terminem wykupu w grudniu 2019 r.

Piątek był ostatnim dniem zapisów na niezabezpieczone dwuipółletnie obligacje i2 Development za 20 mln zł w ramach oferty publicznej. Do zamknięcia tego wydania nie uzyskaliśmy informacji o popycie. Wrocławska spółka proponuje stawkę WIBOR 3M plus marża 4,3 proc. – obecnie to 6 proc.

Jak podkreślają analitycy DM NWAI, deweloperzy wciąż radzą sobie świetnie pod względem plasowania papierów dłużnych. Tylko maju pięć na dziewięć emisji przypadało właśnie na tę branże. Echo Investment i Ronson zebrały po 50 mln zł, Victoria Dom – 20 mln zł, Murapol – 12 mln zł, a MLP Group – 10 mln euro (ponad 43 mln zł).

Emisję papierów zapowiedziały ostatnio Śląskie Kamienice. Deweloper chce pozyskać 7 mln zł.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły