REKLAMA
REKLAMA

Budownictwo

Zmiana warty w GTC

Nowym prezesem dewelopera został Robert Snow, dotychczasowy szef na Węgry

Robert Snow

Foto: matpras

W związku ze zmianami właścicielskimi dojdzie do roszad we władzach środkowoeuropejskiego dewelopera. Rada nadzorcza odwołała prezesa Thomasa Kurzmanna i powołała Roberta Snowa, który do tej pory szefował spółce GTC Hungary. Snow ma 30-letnie doświadczenie w branży nieruchomości w naszym regionie, z grupą GTC jest związany od 2000 r., zajmował się też kierowaniem działalnością deweloperską GTC w Serbii. Snow przejmie stery po przeniesieniu 62 proc. akcji na nowego właściciela.

Giełdowa spółka, z największym udziałem w indeksie WIG-nieruchomości (26 proc.) została przejęta przez nieruchomościowy fundusz Optimum Ventures należący do spółki kontrolowanej przez węgierski bank narodowy. Amerykański fundusz Lone Star sprzedał papiery po nieujawnionej cenie, bieżąca wartość pakietu to 2 mld zł.

GTC buduje głównie biura i galerie handlowe. W 2019 r. przychody z najmu wzrosły o 14 proc., do 170 mln euro. W podobnym tempie, do 128 mln euro, wzrósł zysk brutto ze sprzedaży. Zysk z wyceny portfela nieruchomości wyniósł 16 mln euro wobec 40 mln rok wcześniej, w efekcie zysk operacyjny skurczył się o prawie 7 proc., do 127 mln euro. Z uwagi na wyższe koszty finansowe i podatek zysk netto skurczył się o 18 proc., do 75 mln euro. Kluczowy wskaźnik FFO (funds from operations) wzrósł o 14 proc., do 70 mln euro, czyli po 0,14 euro na papier.

Na koniec ub.r. grupa miała w portfelu nieruchomości o powierzchni 747 tys. mkw., z czego 59 proc. przypadało na biura. W Polsce GTC jest właścicielem m.in. kompleksów biurowych Aeropark w Warszawie i Korona w Krakowie, a także stołecznej Galerii Północnej i dużej działki w Wilanowie pod budowę dużej galerii handlowej.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA