REKLAMA
REKLAMA

Budownictwo

Deweloperzy: Kluczowa jest płynność

3,35 mld zł to wartość obligacji deweloperów mieszkaniowych notowanych na Catalyst według stanu na koniec kwietnia – wynika z szacunków DM Navigator, które publikujemy jako pierwsi.
Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek

Do końca tego roku zapadają papiery o wartości 560 mln zł, a w przyszłym 1,26 mld zł. W ciągu pierwszych czterech miesięcy br. deweloperzy pozyskali z obligacji 170 mln zł wobec 218 mln zł rok wcześniej. Suma terminowych wykupów wyniosła 190 mln zł, a przedterminowych 99 mln zł.

– Odpływy w funduszach obligacji sprawiają, że deweloperom będzie znacznie trudniej zrolować zadłużenie, nie wspominając już o otrzymaniu dodatkowych pieniędzy na rozwój działalności. Firmy będą musiały zatem opierać się głównie na przepływach z podstawowej działalności operacyjnej – wskazuje Mateusz Mucha, menedżer w DM Navigator. Zdaniem eksperta można się spodziewać, że wiele firm będzie starać się o otrzymanie finansowania w ramach publicznych programów pomocy. Deweloperzy prawdopodobnie wstrzymają się ze znaczącymi zakupami ziemi, co sprawi, że zmniejszy się zapotrzebowanie na świeży pieniądz.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA