Tworzona przez Echo Investment z zagranicznymi funduszami platforma mieszkań na wynajem Resi4Rent powiększyła się o 372 lokale w Warszawie przy ul. Taśmowej. Portfel liczy aktualnie 1,8 tys. mieszkań we Wrocławiu, Łodzi i stolicy, a w budowie i fazie zaawansowanego planowania jest 11 projektów. Celem jest stworzenie sieci liczącej 10 tys. lokali w 2025 r., w sześciu największych aglomeracjach.

Jak informuje Resi4Rent, w dwóch wrocławskich inwestycjach wynajęte są wszystkie mieszkania, obłożenie w Łodzi to ponad 95 proc., a w oddanych we wrześniu ub.r. Browarach Warszawskich – 70 proc. (projekt liczy 450 lokali). Pod koniec stycznia br. do oferty weszło jeszcze 227 mieszkań przy ul. Suwak w stolicy.

O ile w oddawanych wcześniej projektach minimalna umowa najmu zawierana była na rok, to w przypadku ul. Suwak i Taśmowej poprzeczkę obniżono do trzech miesięcy.

Według szacunków ThinkCo dziś najem instytucjonalny (PRS) w Polsce to 5,5 tys. lokali (główni gracze to Resi4Rent i państwowy Fundusz Mieszkań na Wynajem), w 2023 r. będzie to blisko 23 tys., a według zapowiedzi inwestorów w 2025 r. już co najmniej 66 tys.

Najem to w Polsce domena Kowalskich. W ostatnich latach deweloperzy oddają do użytkowania lokale sprzedane w czasie szczytu hossy, w tym osobom, które kupowały na wynajem. Nowa podaż spotyka się ze skutkami pandemii: zniszczonym krótkoterminowym najmem turystycznym czy zajęciami online na uczelniach. Dziś to rynek najemcy. Według niedawnych szacunków portalu Domiporta.pl stawki najmu w ciągu roku spadły od 3,1 proc. we Wrocławiu do 13 proc. w Gdyni. ar