REKLAMA
REKLAMA

Budownictwo

Danwood, producent drewnianych domów, planuje debiut na GPW

Producent drewnianych domów złożył prospekt, planuje IPO w połowie roku.
Foto: materiały prasowe

O tym, że Danwood wybiera się na parkiet, pisaliśmy w listopadzie. Teraz znamy szczegóły planowanej oferty. IPO nie będzie obejmować nowych akcji, a tylko papiery jedynego udziałowca – funduszu Enterprise Investors.

Danwood jest producentem domów z drewnianych prefabrykatów pod klucz, które cieszą się popularnością przede wszystkim za granicą. 90 proc. przychodów (w 2017 r. wzrosły o 25 proc., do 840 mln zł) zapewnia grupie sprzedaż do Niemiec. Danwood ma tam trzecią pozycję w segmencie domów prefabrykowanych (4-5 proc. udziału w rynku), a w segmencie domów pod klucz jest liderem (10-11 proc. udziału w rynku). Firma jest też obecna w Austrii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Polsce. W ciągu 20 lat Danwood przekazał łącznie 8,3 tys. domów.

- W 2017 r. dostarczyliśmy klientom 1,22 tys. domów, o 22 proc. więcej niż rok wcześniej, podczas gdy w 2008 r. 332. Mamy wypełniony portfel zamówień na ten rok i początek przyszłego – mówi cytowany w komunikacie Jarosław Jurak, prezes Danwoodu.

- Naszą pozycję zbudowaliśmy przede wszystkim w oparciu o bardzo atrakcyjny rynek niemiecki, na którym jesteśmy liderem w segmencie domów prefabrykowanych w standardzie „pod klucz". Rozwijamy działalność na rynku brytyjskim, z którym również wiążemy duże nadzieje – dodaje.

Menedżer zaznacza, że średnioroczny wzrost wartości sprzedaży domów prefabrykowanych w standardzie „pod klucz" na rynkach, na których działa firma, w latach 2017-2022 szacowany jest na 7 proc.

- Planujemy skierować ofertę zarówno do inwestorów w Polsce jak i za granicą. Ostateczna decyzja dotycząca przeprowadzenia oferty publicznej, jak i jej harmonogramu, zależeć będzie od akcjonariusza sprzedającego i sytuacji rynkowej – zastrzega prezes.

Produkcja odbywa się w Bielsku Podlaskim, moce fabryki sięgają 1,5 tys. domów rocznie.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA