Biura maklerskie

Mieszane i zaburzone finanse maklerów

Niecałe 56 mln zł straty na działalności podstawowej i blisko 154 mln zł całkowitego zysku netto – tak w największym skrócie przedstawiają się zbiorcze wyniki domów maklerskich opublikowane przez Komisję Nadzoru Finansowego.
Foto: Adobestock

Takie rezultaty wpisują się dobrze w ogólny trend, który widoczny jest w danych nadzoru. Od dłuższego czasu brokerzy na działalności podstawowej notują straty. W I kwartale ubiegłego roku wynosiły one prawie 83 mln zł. Sytuacji nie była w stanie odwrócić nawet pandemia koronawirusa, która dała rynkowi kapitałowemu i samym pośrednikom drugie życie. Jednak z drugiej strony brokerzy, biorąc pod uwagę całe zestawienie przychodów i kosztów, wciąż wykazują zysk. Diabeł jak zawsze tkwi w szczegółach.

Do danych prezentowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego trzeba podchodzić z dystansem, gdyż z roku na rok coraz mniej dokładniej określają kondycję branży maklerskiej. W dużej mierze dane te opierają się na wynikach raportowanych przez małe, niezależne domy maklerskie, a także pośredników skoncentrowanych na rynku forex i CFD. W tej drugiej grupie jest X-Trade Brokers, który tym razem sam opowiadał za 58 proc. całkowitego wyniku branży wykazanego w statystykach KNF.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.