Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 12.05.2020 05:00 Publikacja: 12.05.2020 05:00
Foto: Bloomberg
Oficjalne dane Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych na temat liczby rachunków maklerskich potwierdzają to, o czym wspominali ostatnio na łamach „Parkietu" przedstawiciele branży maklerskiej. Trend wzrostowy, jeśli chodzi o liczbę otwieranych kont, został utrzymany, ale jego dynamika wyhamowała.
Z danych Krajowego Depozytu wynika, że w kwietniu przybyło prawie 18,1 tys. rachunków. Wynik ten jest niższy niż ten marcowy, kiedy to w skali całego rynku przybyło 28,8 tys. kont. Maklerzy i tak mogą mieć powody do zadowolenia. Tak dużego ruchu w branży nie było od lat. W sumie w ciągu dwóch miesięcy przybyło bowiem prawie 47 tys. rachunków. Tak duże przyrosty zarezerwowane do tej pory były dla czasów wielkich prywatyzacji oraz okresów mocnych zwyżek na rynku. Licząc od początku roku liczba otwartych rachunków zwiększyła się o prawie 59 tys. sztuk i na koniec kwietnia było ich 1,304 mln (trzeba jednak też pamiętać, że dane Krajowego Depozytu nie pokazują, które konta faktycznie można uznać za aktywne).
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Zanosiło się na to już od pewnego czasu, a w kwietniu w końcu stało się faktem. XTB na koniec ubiegłego miesiąca było liderem pod względem prowadzonych rachunków maklerskich. Tym samym zakończyło się ponad 15 - letnie panowanie BM mBanku.
Chcemy, aby IKZE w Polsce pojawiły się w ofercie w II kwartale tego roku. Z kryptowalutami i opcjami powinniśmy być gotowi na III kwartał, ale w ramach tych produktów nie wszystko zależy od nas – mówi Omar Arnaout, prezes XTB.
Adrian Skłodowski, szef zespołu analiz, po 15 latach odchodzi z BM PKO BP. Jego stanowisko na razie zajmie Piotr Zybała.
Kwiecień był drugim miesiącem z rzędu, w którym średnie dzienne obroty akcjami przekroczyły 2 mld zł. Znów głównie dzięki zagranicznemu kapitałowi
W tym roku – dokładnie 12 maja – mija 15 lat od giełdowego debiutu spółki, która dziś jest największym konglomeratem finansowym w naszej części Europy. Jak giełdowa historia PZU wygląda z perspektywy czasu i jakie plany ma jedna z największych spółek notowanych w Warszawie?
Widzimy, że inwestorzy indywidualni coraz częściej kierują uwagę na rynki zagraniczne. Można mówić o stopniowym przesuwaniu się ich zainteresowania poza warszawski parkiet i to mimo sprzyjającej koniunktury – mówi Radosław Olszewski, prezes DM BOŚ.
XTB przebija kolejny sufit. Akcje brokera po dwóch godzinach środowego handlu drożały o prawie 8 proc. i tym samym ustanowiły nowy, historyczny szczyt notowań.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas