Święto rynku kapitałowego - dzień drugi (relacja)

Aktualizacja: 10.03.2018 08:47 Publikacja: 10.03.2018 07:35

Aktualizacja: 15:15

Waldemar Markiewicz, prezes Izby Domów Maklerskich kończąc tę edycję konferencji, która w tym roku zgromadziła rekordową ilość osób jeszcze raz przypomniał, że rynek kapitałowy nie istnieje dla siebie, ale dla innowacyjnej gospodarki i może się przyczynić do budowy dobrobytu społeczeństwa.

Aktualizacja: 15:00

Rozpoczęła się ostatnia już debata tej edycji konferencji IDM. Dotyczy roli polskiego rynku kapitałowego w regionie. Jak przyznał George Juscsak z JPMorgan Asset Management, w żadnym innym kraju regionu nie ma podobnych spotkań jak ta w Bukowinie. Świadczy to o tym, że polski rynek kapitałowy może być liderem regionu. - W żadnym innym kraju CEE nie ma też podobnego planu rozwoju, który opracowuje premier Morawiecki - podkreślił Juscsak.

Aktualizacja: 13:15

Aleksander Mokrzycki, członek zarządu PFR Ventures:
Może zdarzyć się tak, że zagraniczne fintechy wystąpią o licencję bankową i jeśli wejdą na polski rynek to banki będą miały sporą konkurencję.

Aktualizacja: 13:10

Tomasz Piwowarski, Komisja Nadzoru Finansowego: Dziś nadzorca nie ma większego wyboru, musi być otwarty na nowe rozwiązania.

Nie zapominajmy jednak o bezpieczeństwie. Pośpiech może być zdradliwy. My, jako rynek, powinniśmy iść w kierunku securite fintech. Zaufanie buduje się długo, a kilka wpadek może je skutecznie zburzyć - dodaje Tomasz Piwowarski. 

Aktualizacja: 12:30

Ruszyła dyskusja na temat tego, jak Fintech zmieni kształt rynków finansowych.
Krzysztof Nieć, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju:
tradycyjny system bankowym jest na kursie kolizyjnym z tym nowym. Skala zmian bardzo mocno preferuje fintechowe, można rzec pozabankowe rozwiązania finansowe. Ja stoję po stronie fintechów. To ludzie zdecydują jak będzie wyglądać rynek.

Aktualizacja: 11:30

Robert Wąchała, dyrektor w KNF

Na razie jest zbyt wcześniej oceniać czy regulacje europejskie wyszły nam na dobre czy na złe.

Aktualizacja: 11:20

Bartosz Świdziński, dyrektor w Erste Securities

Zmian regulacyjne promują innowacyjne metody handlu. W Polsce domy maklerskie, giełda i rozliczenia nie są innowacyjne.

Robert Wąchała, dyrektor w KNF

Czas, kiedy nadzorowi wydawało się, że wie wszystko lepiej niż rynek, minął.

Zgodnie z prośbą uczestników dyskusji zapisujemy ten cytat.

Aktualizacja: 11:10

Robert Wąchała, dyrektor w KNF

W pełni wdrożone regulacje europejskie będą jak wielki brat, który będzie nadzorował wszystko i wszystko wiedział.

Bartosz Świdziński, dyrektor w Erste Securities

Regulacje są dobre na poziomie europejskim. Niekoniecznie tak jest jeśli chodzi o Polskę.

Marcin Dyl, prezes IZFiA

Cały czas żyjemy w niepewności regulacyjnej. W wielu przypadkach wciąż są zmieniane założenia regulacji. Staramy się przygotowywać na różne scenariusze.

Aktualizacja: 10:45

Czas na dyskusję na temat najgorętszego tematu ostatnich miesięcy czyli MiFID II. Przypomnijmy, że to właśnie regulacje są główną bolączką domów maklerskich i powodem ich strat na działalności podstawowej.

Marcin Dyl, prezes IZFiA

Ci, którzy mieli być chronieni MiFID II, mają gorszy dostęp do informacji i analiz. Efekt dla rynku jest negatywny. Trzeba pilnować tego, żeby nie doprowadzić do jeszcze większego przeregulowania rynku.

Aktualizacja: 10:35

Izabela Styczyńska, wiceprezes CASE-Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych: Zarobki kobiet w sektorze finansowym stanowią tylko 60 proc. zarobków mężczyzn. To najwyższa luka płacowa ze wszystkich sektorów w Polsce.

Aktualizacja: 10:05

Jacek Fotek, wiceprezes GPW:
Brakuje nam dostarczycieli płynności na rynku długu jak na rynku OTC. Nie powstanie żaden rynek, ani w Polsce, ani w Europie bez wsparcia instytucji rządowych i regulacyjnych, przede wszystkim nadzorczych. Jeśli chcemy mamy mieć płynny rynek długu, to nie zbudują go sami brokerzy. Musi to musi być element strategii rozwoju, o której mówiliśmy wczoraj. Rynek obligacji jest trudniejszy i musi być odpowiednio skierowany dla różnych grup inwestorów. Jak podkreślił, na obligacjach się nie oszczędza, ale się w nie inwestuje. - Na emeryturę też się nie oszczędza, tylko się inwestuje - przypomniał Jacek Fotek, wiceprezes GPW.

Przed nami kolejny dzień XVIII Konferencji Izby Domów Maklerskich. W piątek większość dyskusji dotyczyła sposobów rozwoju polskiego rynku kapitałowego oraz zwiększenia jego roli w finansowaniu inwestycji przedsiębiorstw. Jedną z szans jest reforma systemu emerytalnego, m.in powstanie pracowniczych planów kapitałowych. PPK mogą się również sprawdzić przy finansowaniu bardziej ryzykownych przedsięwzięć - m.in. start-upów.

W sobotę paneli dyskusyjnych będzie sporo więcej, a ich tematy będą bardziej szczegółowe. Na początek debaty o sposobach na przyspieszenie rynku kapitałowego instrumentów dłużnych.

Biura maklerskie
Wzrosty na GPW są do utrzymania. Słabsze może być II półrocze
Biura maklerskie
Korektę rynkową można uznać już za zakończoną?
Biura maklerskie
Czy maklerzy już na dobre zakotwiczyli w strukturach banków?
Biura maklerskie
Nowe, maklerskie posiłki
Biura maklerskie
Polskim brokerom marzą się kryptowaluty. Doczekają się przyzwolenia od nadzorcy?
Biura maklerskie
Rafał Sadoch, BM mBanku: Fundamenty hossy na rynku akcji nadal są zdrowe