REKLAMA
REKLAMA

Banki

Niezłe wyniki Aliora w III kwartale 2018

Bank nie zaskoczył zyskiem w III kwartale mimo wyższej stopy podatkowej, a pozytywną niespodzianką są niższe od oczekiwań koszty działania i odpisy kredytowe.
Foto: Bloomberg

W III kwartale Alior Bank wypracował 173 mln zł zysku netto, czyli zgodnie z oczekiwaniami. Rezultat jest gorszy o 9 proc. niż rok temu i o 12 proc. niż w poprzednim kwartale. W poprawie zysku przeszkodził nieco wyższy niż zwykle podatek dochodowy. Inwestorzy pozytywnie zareagowali na wyniki – mocno przeceniony w ostatnich dniach kurs Aliora (spadek o 25 proc. w trzy miesiące) zyskuje dziś rano o prawie 4,9 proc., do 61,2 zł.

Notowania akcji na stronie: www.parkiet.com/spolka/alior_bank

Ważna jest poprawa wyniku odsetkowego. Wyniósł 781 mln zł, dokładnie zgodnie z prognozami, co oznacza wzrost przez rok o 7 proc. i 2 proc. wobec poprzedniego kwartału. To efekt nie tylko większych wolumenów, ale też poprawy marży odsetkowej netto – przez kwartał poprawiła się o 6 pb, do 4,64 proc. Wynik z prowizji był także zgodny z prognozami, wyniósł 107 mln zł, poprawiając się przez rok o 10 proc. i był nieznacznie wyższy niż w poprzednim kwartale.

Sporym pozytywnym zaskoczeniem są niższe od oczekiwanych koszty działania i odpisy kredytowe. Koszty wyniosły 411 mln zł, o 4 proc. mniej niż oczekiwano, czyli wzrosły o 3 proc. w skali roku i spadły o 4 proc. kwartalnie. W III kwartale Alior Bank zanotował wzrost przychodów o 5,6 proc. rok do roku, a wynik operacyjny poprawił się w ciągu roku o 8.6 proc. Z kolei saldo rezerw wyniosło -271 mln zł i było o 5 proc. niższe niż oczekiwano. Jednak w ujęciu rocznym wzrost jest spory, bo aż 28-proc. (były takie same jak w poprzednim kwartale).

Uwagę zwraca nadal wysoka w Aliorze dynamika wolumenów. Roczna zmiana wartości kredytów i depozytów wyniosła w Alior Banku +6.8 proc. i +14.3 proc. (kwartalne zmiany nie są już tak duże jak wcześniej i wynoszą +1.6 proc. i +0.8 proc.).

- Wynik netto Alior Banku ukształtował się na poziomie minimalnie wyższym od oczekiwań rynkowych co było skutkiem niższych kosztów działalności, które zrekompensowały nieco słabsze niż prognozy przychody. Te, po okresie dynamicznego wzrostu wzrastają już w tempie nieodbiegającym od tego, co obserwujemy w innych bankach. Uwagę zwraca stosunkowo niska kwartalna dynamika wolumenów. Rezultat banku oceniamy jednak jako niezły. Roczny współczynnik P/E dla wyników wyniósł w III kwartale ok. 11.0 czyli najprawdopodobniej najniżej na rynku – ocenia Marcin Materna, dyrektor działu analiz w Millennium DM.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA