REKLAMA
REKLAMA

Banki

PKO BP czy Pekao?

DM BOŚ obniżył wycenę akcji obu banków i utrzymał swoje rekomendacje – jest bardziej pozytywnie nastawiony wobec Pekao niż PKO BP.
Foto: Fotorzepa, Andrzej Bogacz

Analitycy DM BOŚ w raporcie z 22 października obniżyli cenę docelową akcji PKO BP do 41,1 zł z 42,85 zł. Raport wydano przy kursie 40 zł, obecnie wynosi 39,3 (od początku roku spadł o 10 proc.). Utrzymano zalecenie "trzymaj". Z kolei dla walorów Pekao podtrzymali rekomendację "kupuj" obniżając cenę docelową do 119,6 zł ze 148,5 zł. Rekomendację wydano przy 102,75 zł, dzisiaj wynosi 101,55 zł (od początku roku spadł o ponad 15 proc.).

PKO BP zaskoczy dywidendą?

W naszej ocenie Michała Sobolewskiego, analityka DM BOŚ i autora raportu, walory PKO BP są obecnie wycenione właściwie. „W sprzyjającej sytuacji makroekonomicznej oczekujemy utrzymania solidnych wolumenów sprzedaży. Ponadto PKO BP powinien być w stanie zwiększać zdolność wypłaty dywidendy. Niewiadomą pozostaje kwestia ewentualnej zapłaty dodatkowych kosztów walutowych kredytów hipotecznych (tzw. ustawa o pomocy dla frankowiczów). Stanowi to element ryzyka, aczkolwiek odległego i znajduje się bezsprzecznie poza kontrolą banku" – czytamy w raporcie. Analitycy spodziewają się, że w tym roku zysk netto banku wyniesie 3,735 mld zł, a w 2019 roku wzrośnie do 4,336 mld zł (w 2017 r. wyniósł 3,1 mld zł).

Podwyższono relatywną rekomendację dla PKO BP do „przeważaj". „Spodziewamy się mocnych wyników finansowych za III kwartał (zostaną opublikowane 6 listopada – red.). W sprzyjających warunkach rynkowych PKO BP jest stanie czerpać korzyści z rozwoju biznesu. Oczekujemy, że w 2019 r. może zaskoczyć wypłatą wyższej dywidendy. Biorąc powyższe argumenty pod uwagę podwyższamy krótkoterminową rekomendację relatywną (do rynku) do przeważaj" – dodano. W tym roku PKO BP wypłacił 25 proc. zysku.

Pekao poprawi wyniki

W przypadku Pekao utrzymano rekomendację „kupuj". Analitycy DM BOŚ uważają, że zyski za III kwartał potwierdzą koncentrację banku na wzroście w kluczowych segmentach (consumer lending, kredyty hipoteczne, obsługa małych i średnich przedsiębiorstw), który powinien osiągnąć mocniejsze niż w sektorze tempo. „Ponadto dostrzegamy w banku zdolność do wypłaty dywidendy przekraczająca te w sektorze w średnim okresie. Kluczowy naszym zdaniem czynnik ryzyka, czyli ewentualna fuzja z Aliorem, zniknął z pola widzenia" – czytamy w raporcie. Podtrzymano jednocześnie rekomendację wobec rynku „przeważaj". „Według naszych szacunków końcówka tego roku powinna być niezła. Ponadto uważamy, że bank wypłaci prawie pełną dywidendę. Powyższe argumenty przemawiają za utrzymaniem krótkoterminowej rekomendacji relatywnej przeważaj" – dodano. Pekao jest jedynym obok Citi Handlowego bankiem na GPW, który od paru lat jest w stanie wypłacać cały zysk. Jednak ostatnio pojawiły się prognozy niektórych analityków sugerujących, że stopa wypłaty zmaleje w najbliższych latach do 75 proc., ale wzrost rentowności banku spowoduje, że dywidenda na akcję pozostanie wysoka i ostatnia przecena akcji Pekao – tłumaczona właśnie obawami o dywidendę – jest nieuzasadniona.

Pekao wyniki za III kwartał opublikuje 7 listopada, czyli dzień po PKO BP. W całym bieżącym roku zysk banku wynieść powinien 2,12 mld zł a w przyszłym 2,49 mld zł – prognozuje DM BOŚ. Dla porównania zaraportowany w ubiegłym wyniósł 2,475 mld zł, ale oczyszczony ze zdarzeń jednorazowych około 1,95 mld zł.

Pierwsze rozpowszechnienie rekomendacji nastąpiło 23 października, o godzinie 8.55. Ten tekst jest skrótem raportu DM BOŚ. W załączniku do depeszy znajduje się plik PDF z wymaganymi prawem informacjami.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA