Banki

Frankowicze mogą sporo zyskać

Zaplanowane na czwartek orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie hipotek indeksowanych do walut będzie prawdopodobnie sprzyjające frankowiczom.
Foto: Bloomberg

Może im przynieść wymierne korzyści, bo choć orzeczenie będzie dla polskich sądów niewiążące, to może im dać podstawę do częstszego wydawania wyroków zakładających przewalutowanie takiego kredytu na złote po kursie z dnia zaciągnięcia przy zachowaniu korzystnej dla klientów stawki oprocentowania LIBOR CHF (innym skutkiem orzeczenia może być stwierdzenie nieważności umowy). Stawka ta jest teraz ujemna i wynosi ok. -0,75 proc., więc powstałby kredyt z oprocentowaniem wynoszącym około 0,5 proc. (w niektórych przypadkach mogłoby być niewiele ponad zero, w zależności od marży).

Taka zmiana spowodowałaby skokowy spadek zarówno samej raty, jak i zadłużenia w złotych. Korzyść byłaby tym większa, im niższy był kurs w dniu uruchomienia kredytu. – Na przykład w kredycie zaciągniętym w najgorszym możliwym momencie, czyli w sierpniu 2008 r., gdy frank kosztował jedynie 1,96 zł, rata i zadłużenie spadłyby mniej więcej o połowę – mówi Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera. Dla przykładu – jeśli kwota przewidzianego na 30 lat kredytu wynosiła 300 tys. zł, to rata spadłaby z 1974 zł do 929 zł. Jednocześnie bank powinien oddać klientowi 110,4 tys. zł, ponieważ dotychczas płacił on raty wyższe, niż powinien – wynika z szacunków Expandera. Gdyby ta kwota trafiła na poczet spłaty pozostałego po konwersji zadłużenia, do spłaty pozostałoby 89,9 tys. zł. Dla porównania obecne zadłużenie tego kredytu wyrażone w złotych to aż 424 tys. zł.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.