Sąd Najwyższy o frankach. Korzystna dla klientów analiza, ale wciąż są wątpliwości

Uznanie klauzul indeksacyjnych w kredytach walutowych za nieważne nie może prowadzić do negatywnych konsekwencji dla konsumentów, jakimi byłoby uznanie umów kredytowych w całości za nieważne – wynika z opracowania „Kredyty walutowe. Węzłowe zagadnienia" sporządzonego przez Biuro Studiów i Analiz Sądu Najwyższego.

Publikacja: 28.08.2019 05:00

Sąd Najwyższy o frankach. Korzystna dla klientów analiza, ale wciąż są wątpliwości

Foto: Adobestock

Przeciwne podejście, na którym ucierpiałby klient, bo groziłoby mu roszczenie od banku o zwrot uzyskanej kwoty kredytu, zdaniem autorów stałoby w sprzeczności z funkcją ochronną norm dotyczących niedozwolonych klauzul umownych.

Nie jest to jednak przełom, bo już w maju rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wskazał, że w takich sytuacjach sądy powinny orzekać na korzyść klientów. Także polskie sądy już orzekały w tym duchu. Rzecznik TSUE wskazał także, że nie można w umowie kredytu walutowego zastosować ogólnych przepisów, a to utrudnia znalezienie podstawy prawnej, by zastąpić kurs z tabeli banku kursem NBP. Teraz opracowanie biura analiz Sądu Najwyższego również wskazuje na takie podejście.

Skorzystaj z promocji i czytaj dalej!

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Banki
Kiedy niższe raty kredytów?
Banki
Listy zastawne. Tańsze kredyty?
Banki
Rewolucja pokoleniowa w bankach
Banki
Sprzedaż kredytów mieszkaniowych w górę. W maju padł kolejny rekord
Banki
MF nie chce karać „złych banków”. Ale i tak dołoży im podatków
Banki
Minister finansów zapowiedział nowy podatek. „Około 2 mld zł do budżetu”