Banki

Sąd Najwyższy o frankach. Korzystna dla klientów analiza, ale wciąż są wątpliwości

Uznanie klauzul indeksacyjnych w kredytach walutowych za nieważne nie może prowadzić do negatywnych konsekwencji dla konsumentów, jakimi byłoby uznanie umów kredytowych w całości za nieważne – wynika z opracowania „Kredyty walutowe. Węzłowe zagadnienia" sporządzonego przez Biuro Studiów i Analiz Sądu Najwyższego.
Foto: Adobestock

Przeciwne podejście, na którym ucierpiałby klient, bo groziłoby mu roszczenie od banku o zwrot uzyskanej kwoty kredytu, zdaniem autorów stałoby w sprzeczności z funkcją ochronną norm dotyczących niedozwolonych klauzul umownych.

Nie jest to jednak przełom, bo już w maju rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wskazał, że w takich sytuacjach sądy powinny orzekać na korzyść klientów. Także polskie sądy już orzekały w tym duchu. Rzecznik TSUE wskazał także, że nie można w umowie kredytu walutowego zastosować ogólnych przepisów, a to utrudnia znalezienie podstawy prawnej, by zastąpić kurs z tabeli banku kursem NBP. Teraz opracowanie biura analiz Sądu Najwyższego również wskazuje na takie podejście.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.