REKLAMA
REKLAMA

Banki

DM mBanku o Santander Banku Polska. Niespełnione nadzieje na synergie

Tak zatytułowali raport o Santander Banku Polska analitycy DM mBanku. Ich zdaniem premia w wycenie banku względem konkurencji jest nieuzasadniona.
Foto: materiały prasowe

Analitycy DM mBanku obniżyli rekomendację dla akcji Santander Banku Polska do „redukuj" z „trzymaj" a cenę docelową do 337 zł z 377 zł. Raport wydano przy kursie 357 zł, obecnie wynosi 352 zł, od początku roku zyskał – uwzględniając wypłatę dywidendy - 3,8 proc. (tak samo jak WIG-banki ). Ich zdaniem nie najlepsze wyniki za I i II kwartał powodują, że nie uda się osiągnąć prognozowanego przez rynek zysku netto w całym roku wynoszącego 2,57 mld zł (ich zdaniem tegoroczny wynik będzie o 9 proc. niższy niż zakłada rynek). Zwracają uwagę, że przed grudniem 2017 r., czyli przed decyzją banku o przejęciu wydzielonej części detalicznej Deutsche Banku Polska, konsensus rynkowy na lata 2019 i 2020 był wyższy niż dzisiejszy odpowiednio o 5 proc. i 9 proc.

Powodem niższych oczekiwań analityków, poza wyższymi wydatkami na Bankowy Fundusz Gwarancyjny i koszty integracji z DBP, są niższe przychody prowizyjne i wyższe koszty ryzyka. Według prognoz brokera bank zarobi w tym roku 2,35 mld zł netto (w 2018 r. było to 2,37 mld zł, ale wyniki był z in plus i in minus zaburzony przez zdarzenia jednorazowe). W 2020 r. zarobek ma sięgnąć 2,86 mld zł, a 2021 r. – blisko 3,1 mld zł. Wskaźnik ROE ma wynieść odpowiednio 9,3 proc., 10,9 proc. i 11 proc. Stopa dywidendy w tym roku wyniosła 5,5 proc. (wysoka ze względu na wypłatę niepodzielonych zysków z lat ubiegłych), w przyszłym i kolejnym roku ma sięgnąć 3,2 proc. i 3,9 proc.

Zdaniem analityków nie jest uzasadniona 9-proc. premia, z którą Santander Bank Polska (największy pod względem wartości free-floatu prywatny bank w Polsce) na rok 2020 pod względem wskaźnika C/Z jest notowany w porównaniu z sektorem. Ich zdaniem rywale tacy jak PKO BP i Pekao oferują lepsze perspektywy, w tym prawie dwukrotnie wyższą stopę dywidendy i porównywalny zwrot z kapitałów (ROE).

Ten tekst jest skrótem rekomendacji DM mBanku, której autorem są Michał Konarski i Mikołaj Lemańczyk. Jej pierwsze rozpowszechnienie miało miejsce 12 lipca o godz. 8:22. W załączniku zamieszczamy pierwszą stronę raportu wraz z zastrzeżeniami prawnymi.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA